Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital im. Rydygiera w Częstochowie. Jubileusz 100-lecia [ZDJĘCIA]

Janusz Strzelczyk
rydygier-czestochowa.pl
Szpital im. Rydygiera w Częstochowie obchodzi jubileusz 100-lecia. Szpital na Zawodziu, bo tak się zwykle mówi o tej lecznicy jest dziś nowoczesną placówką medyczną. Podczas jubileuszowych uroczystości będą nie tylko wspomnienia, odznaczenia, ale także wykłady na temat najnowszych osiągnięć medycyny.

Najstarszy w Częstochowie, szpital im. Ludwika Rydygiera obchodzi w tym roku 100-lecie działalności.
Z tej okazji przygotowano sesje naukowe, historyczne. Wczoraj, w Ratuszu otwart wystawę dawnego sprzętu medycznego i fotografii z historii szpitala.

W piątek i sobotę odbędą się sesje naukowe z dziedziny medycy i historii.

Z wykładami, z okazji jubileuszu szpitala im. Rydygiera wystąpią światowej sławy naukowcy. Wykład inauguracyjny, na temat inżynierii serca wygłosi prof. Tadeusz Maliński z Ohio University w USA. Profesor Julio Palmaz, z University of Texas Health and Science Center at San Antonio w USA, który m.in. zakładał bajpasy Matce Teresie z Kalkuty, wygłosi wykład "Zaawansowane technologie i kradiologia dziś, w roku 2020 i w przyszłości".
Będzie można również zobaczyć transmisję z operacji wszczepienia stentów, które się wchłaniają, z kliniki kardiologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
- Do jubieleuszu szpitala im. Rydygiera przygotowywaliśmy się ponad dwa lata - mówi doktor Beata Zawadowicz, prezes Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego. - Będziemy mieli gości nie tylko z Polski, ale także z USA, Białorusi, Mołdawii, Czech. Będzie też wychowanek Zawodzia Krzysztof Bankiewicz i znany kardiolog Stefan Kiesz. Zapowiedział się prof. Krzysztof Składowski z gliwickiego Centrum Onkologii, najczęściej cytowany specjalista w tej dziedzinie.

Ostatnio tyle lekarskich sław spotkało się Częstochowie w 2006 roku, podczas VI Światowego Kongresu Polonii Medycznej.
Uroczystości jubileuszowe oraz sympozja naukowe będą się odbywały w Filharmonii Częstochowskiej, auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Wstęp na wykłady jest wolny.
Szpital im. Rydygiera należy do miasta, ale w organizację obchodów zaangażowały się nie tylko miejskie instytucje.

Szpital im. Rydygiera w Częstochowie powstał z inicjatywy Towarzystwo Dobroczynności dla Żydów.
W 1907 roku komisja towarzystwa wybrała komitet budowy szpitala na czele którego stanął Henryk Markusfeld.
Roboty budowlane powierzono miejscowej firmie ,,Allert i Buhle". W 1909 roku wmurowano kamień węgielny, pod budowę szpitala. Zakończono prace budowlane wraz z wyposażeniem sal chorych na 50 łóżek, sali operacyjnej, gabinetów zabiegowych i ambulatorium nastąpiło w drugiej połowie 1913r.
Szpital wyposażony był w elektryczne oświetlenie, urządzenia wentylacyjne, centralne ogrzewanie i instalację wodociągowo-kanalizacyjną.
Także Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie, sanepid, Okręgowe Izby: Lekarska oraz Pielęgniarek i Położnych, a także Muzeum Częstochowskie i Filharmonia Częstochowska. W programie dwudniowego święta przewidziano konferencje historyczną oraz naukową, generalnie poświęconą postępom w onkologii, kardiologii i chirurgii, a do tego koncert i wystawę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto