Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ratowanie Kolei Śląskich. Kosztem pasażerów [ZDJĘCIA]

Janusz Strzelczyk
Ratowanie Kolei Śląskich. To proces, który się odbywa kosztem pasażerów. Koleje Śląskie wpadły w tarapaty finansowe, ponieważ nie były przygotowane do przejęcia połączeń obsługiwanych prezez Przewozy Regionalne.

Ratowanie Kolei Śląskich to realizcja programu naprawczego

Przewoźnik Zmniejsza koszty funkcjonowania tnąc połączenia na wszystkich trasach.

W przyszłym roku pojedziemy pociągiem z Częstochowy do Warszawy w dwie godziny. Ale, żeby nie było za dobrze, to kolej zlikwidowała wiele połączeń na trasie Częstochowa - Gliwice. Konkretnie Koleje Śląskie.
Nowy rozkład jazdy ma oficjalnie wejść w życie 9 czerwca. Ale już od 1 czerwca są zmiany. Tyle, że informacji o tych zmianach nigdzie na dworcach nie znajdziecie, tylko w internecie.

Ratowanie Kolei Śląskich odbywa się przy remontach tras.

8 czerwca ma się zakończyć remont toru między Myszkowem a Porajem. Remont powoduje utrudnienia w kursowaniu pociągów na trasie Częstochowa-Gliwice-Częstochowa. Dla ułatwienia życia pasażerom wprowadzono zastępczą komunikację autobusową na trasie Częstochwa-Myszków. Tyle, że nie jest to żadne ułatwienie. Autobus jedzie godzinę. Pociąg pół godziny. Ponadto nie wiadomo dlaczego podstawia się autobusy o tej samej porze gdy odjeżdża pociąg. Tak jest po gdzinie 15. O 15. 26 odjeżdża pociąg, a o 15.24 autobus, który zastępuje pociąg przyspieszony.

PROTEZA KONIECPOLSKA

Ratowanie Kolei Śląskich to zamiany w rozkładzie jazdy

W nowym rozkładzie jazdy zlikwidowano pociągi w godzinach porannego szczytu. Utrzymano połączenia w godzinach przedpołudniowych. I tak, rano jest dwugodzinna przerwa, a przed południem od 9do 12 pociągi kursjują co pół godziny.
Pasażerowie dojeżdżający do pracy, szkoły muszą teraz jeździć wcześniejszymi pociągami, aby się nie spóźnić. Wielu zastanawia się, czy nie zrezygnować z dojazdu do pracy pociągiem. Kto może przesiada się do samochdu. Podróż samochodem, w kilka osób jest tańsza niż bilet miesięczny i można wyjechać o dogodnej porze.

Koleje Śląskie należą do samorządu woj. śląskiego

Ratowanie Kolei Śląskich to efekt trego, że w grudniu ub. roku przewoźnik przejął obsługę całości regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich w regionie, co wywołało chaos na torach i zakończyło się dymisją nie tylko zarządu spółki, ale też marszałka woj. śląskiego.
Audyt wykazał, że firma była nieprzygotowana do działania na taką skalę i popełniono wiele błędów organizacyjnych i technicznych.
Teraz Koleje Śląskie realizują program naprawczy. Prócz zmian w rozkładach i taryfach, spółka m.in. zrezygnowała z części wynajmowanego lub dzierżawionego taboru. Przestała już korzystać z 15 lokomotyw Lotosu wraz z obsługą maszynistów. Przewoźnik ograniczy też liczbę wagonów pasażerskich pozyskanych od przewoźnika Ceske Drahy. Z 10 zrezygnował pod koniec maja, z kolejnych 15 zrezygnuje do końca czerwca. Od pierwszego lipca zostanie ich 35. Do końca czerwca spółka powinna jednak otrzymać łącznie osiem zamówionych wcześniej pociągów typu VT614.

W ramach programu ratowania Kolei Śląskich od 1 czerwca spółka ograniczyła liczbę wykonywanych połączeń o 39 proc., a na najpopularniejszych trasach Gliwice-Katowice-Częstochowa oraz Katowice-Tychy o ponad 40 proc. Trzy relacje zostały zlikwidowane. Na połączeniu z Gliwic do Częstochowy między godzinami 6 a 9 pociągi jeżdżą teraz co godzinę.

Ratowanie Kolei Śląskich to droższe bilety - według spółki - zdrożały średnio o 10 proc., a na najpopularniejszych trasach nawet o 20 proc

Zrezygnowano ze szczególnie korzystnych dla pasażerów biletów strefowych. Według wstępnych szacunków Kolei Śląskich liczba sprzedanych przez spółkę biletów miesięcznych na czerwiec spadła w stosunku do poprzednich miesięcy o kilkanaście procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto