18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

JWK Lubliniec prezentuje pierwszą na świecie cyfrową wideostrzelnicę [FOTO]

Monika Piosek
Pierwsza na świecie cyfrowa strzelnica znajduje się na terenie JWK Lubliniec
Pierwsza na świecie cyfrowa strzelnica znajduje się na terenie JWK Lubliniec Fot. Monika Piosek
JWK Lubliniec prezentuje pierwszą na świecie cyfrową wideostrzelnicę. Sporych rozmiarów obiekt, w którym zamiast standardowych papierowych tarcz rolę celów odgrywają interaktywne ekrany, otwarty został po uroczystym apelu z okazji święta JWK.

JWK Lubliniec prezentuje pierwszą na świecie cyfrową wideostrzelnicę, tym samym odcinając się grubą kreską od ery jednorazowych, papierowych tarcz. Multimedialne, interaktywne ekrany, możliwość symulacji każdego terenu, w każdych warunkach i o każdej porze, doskonałe zaplecze techniczne i kadrowe, niezależność od sytuacji panującej na zewnątrz - w takich warunkach nasi komandosi będą się szkolić i doskonalić.

- W tym samym momencie, w którym żołnierz i terrorysta stają ze sobą oko w oko, jasnym staje się, że ktoś zginie. Kto? Wiedzą państwo, za jaką odpowiedź nam płacicie. Nasze pojawienie się to dla terrorystów wyrok. Nie szkolimy się po to, aby zranić - mówi dowódca JWK Lubliniec, płk Wiesław Kukuła.

Aby jednak było to możliwe potrzebne jest profesjonalne wyszkolenie i odpowiednie doświadczenie. Do tej pory żołnierze JWK Lubliniec zdobywali je na różnorodnych ćwiczeniach w Polsce i na świecie oraz biorąc udział w misjach bojowych. Od teraz najważniejszym i niemalże wyśnionym przez komandosów miejscem do nabywania umiejętności stanie się ich własna, jedyna w swoim rodzaju strzelnica.

- Ten obiekt to efekt naszych wieloletnich doświadczeń. Szkoliliśmy się w wielu ośrodkach na całym świecie, aż w końcu postanowiliśmy zebrać całą naszą wiedzę i skupić ją w jednym miejscu. Nikt inny, tylko komandosi stworzyli koncepcję tego miejsca, którą później w życie wprowadzili inżynierowie. Ciężka praca wielu ludzi oraz nasze kompetencje przełożyły się na powstanie strzelnicy idealnej - mówi płk Kukuła.

Szkolimy się tak, jak walczymy

Interaktywny wideo-trenażer strzelecki DPCS, czyli system którego użyto przy budowie strzelnicy, służy do prowadzenia specjalistycznego szkolenia strzeleckiego dzięki możliwości zasymilowania prawdziwego pola walki w warunkach zamkniętych. Trenażer współpracuje z prawdziwą bronią palną oraz z bronią laserową.

- To potężny, ograniczony jedynie wyobraźnią instruktorów system. Dzięki technologii DPCS jesteśmy w stanie wygenerować każde możliwe miejsce na świecie, nawet tylko na postawie jego planów. 9 ekranów tworzy na planie koła 270 stopniową powierzchnię, zatem strzelać można jak w rzeczywistych warunkach, czyli tam, gdzie pojawi się zagrożenie, a nie tylko przed siebie - zapewnia Waldemar Łopata, dostawca technologii.

System gwarantuje wykrywalność celności trafień na poziomie 99%. Detekcja z szybkością do 3000 trafień na minutę pozwala na wykonywanie treningu z bronią maszynową przez 6 strzelców jednocześnie.

- Podczas ćwiczeń używamy ostrej amunicji - broni typu HK-416 i USP używanych w Afganistanie, tworzymy makiety budynków, generujemy rzeczywiste pole walki. Żołnierz może zabić lub zginąć, wypunktowywany jest każdy błąd. Szkolimy się tak, jak walczymy. Wiele z czasu przeznaczonego na szkolenie komandosi spędzą na tej strzelnicy. Instruktarzem zajmą się byli komandosi jednostki, weterani wojen w Iraku i Afganistanie. Jest to obiekt typowo wojskowy, także komercyjne wykorzystanie nie wchodzi w grę, ale jesteśmy skłonni użyczać tego miejsca wszelkim jednostkom państwowym odpowiedzialnym na bezpieczeństwo - mówi płk Kukuła.

- Brałem udział we wszystkich misjach poza Bałkanami i wiele razy byłem pod ostrzałem, dlatego wiem co znaczy czuć bojową adrenalinę. Tutaj tego nie nie ma, nie myślimy o tym, że możemy zginąć, ale poza tym wszystko jest takie same. Dzięki materiałom filmowym i zdjęciowym jesteśmy w stanie odtworzyć każdą sytuację, każdy zakątek świata i przygotować się na każdą misję. Uwzględniając układ pomieszczeń, wysokości, różne warianty zachowania przeciwnika możemy ograniczyć ryzyko błędów w akcji w budynku do absolutnego minimum. Jeżeli chodzi o akcje zewnętrzne, możemy ćwiczyć warianty taktyki zielonej i czarnej. Czegoś takiego na normalnej strzelnicy się nie zrobi. Ważne jest również to, że gdy zakończy się jakaś misja my wciąż będziemy mogli podnosić swoje kwalifikacje w taki sposób, jakbyśmy byli dokładnie tam, gdzie rozgrywa się wojna - mówi komandos JWK Lubliniec.

Inicjatorem powstania obiektu jest były dowódca JWK Lubliniec - płk Dariusz Dachowicz. Prace nad budową strzelnicy rozpoczęły się w 2011 roku i kosztowały ponad 14,5 miliona złotych, z czego 1/3 to koszt technologii.

- Pokazujemy to miejsce, bo polscy podatnicy mają prawo wiedzieć, na co wydawane są ich pieniądze. Chcemy udowodnić, że jesteśmy transparentni i wywiązujemy się ze swoich zobowiązań - mówi dowódca JWK Lubliniec, płk Wiesław Kukuła.

Jednogłośną decyzją komandosów strzelnica nazwana została imieniem starszego chorążego Mirosława Łuckiego, który 24 sierpnia tego roku zginął podczas pełnienia misji w Afganistanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto