18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologiczny dom

Redakcja
Nie musi to być dom pasywny, który jest droższy od tradycyjnego. Energooszczędny dom można także zbudować tanio. Jak to zrobić?

Z sondaży wynika, że ponad 54 proc. Polaków uważa stosowanie energooszczędnych rozwiązań w budowie domu za konieczne, a zaledwie 3 proc. za tymczasową modę. Jak zatem wybudować dom, który będzie zarówno tani na etapie powstawania, jak i eksploatacji?

Wbrew pozorom budowa domu energooszczędnego niewiele różni się od budowy domu metodą tradycyjną. Podstawowe zasady to: prosta bryła budynku, odpowiednie materiały oraz staranne wykonawstwo. Koszty budowy takiego domu też nie są znacząco wyższe, bo obecnie o jakieś 2,7 proc. A co najważniejsze, inwestycja zwróci się po ok. 7 latach, dzięki oszczędnościom prawie 30 proc. wydatków ponoszonych na ogrzewanie.

Architekt idzie na działkę
I ocenia, jak ustawić przyszły dom względem stron świata. Dlaczego? Dom energooszczędny musi być bowiem dobrze przemyślany przez architekta już na etapie projektowania. Na co zatem zwrócić uwagę, aby dom był faktycznie energooszczędny? Na początku trzeba wybrać odpowiednią działkę. Najlepsza będzie płaska lub lekko nachylona w stronę południową, z wjazdem od strony północnej lub wschodniej. Budynek powinien być zwrócony na południe i mieć naturalne osłonięcie przed wiatrem np. za pomocą drzew.

To nie schron, tylko dom!
Im bardziej zwarta bryła - tym lepiej dla energooszczędnego domu. Warto wybierać proste budynki, na planie prostokąta, z dachem płaskim lub dwuspadowym. Każde załamanie linii ściany lub połaci dachu to większe koszty i dodatkowe mostki termiczne. Oczywiście, dom energooszczędny nie musi być wcale czarną kostką. Powstało wiele energooszczędnych domów o architekturze tradycyjnej. Wymagają one jedynie trochę więcej pracy od architekta i wykonawcy. Bardzo ważna jest izolacja. Przegrody zewnętrzne, czyli fundamenty i podłogi, ściany zewnętrzne i strop muszą charakteryzować się bardzo wysoką izolacyjnością termiczną.

Dużo światła od południa
W energooszczędnym domu rozkładowi pomieszczeń przyświeca zasada projektowania pokoi dziennych i tych z dużymi przeszkleniami od strony południowej. Najlepiej, aby pomieszczenia użytkowe: kuchnia, pralnia, garderoba znajdowały się od wschodu lub zachodu.

Rolety, wentylacja, woda...
Planując rozmieszczenie okien, trzeba uwzględnić ich położenie względem stron świata. Ważne jest stosowanie odpowiednio dobranych rolet oraz żaluzji, które pozwolą utrzymać komfortową temperaturę w domu przez cały rok, chroniąc wnętrze przed nagrzewaniem latem i poprawiając parametry izolacyjne okien zimą. Dom energooszczędny wykorzystuje maksymalnie dużo światła dziennego. Ale oświetlenie sztuczne też musi być. Warto stosować kilka punktów świetlnych zamiast jednego i tak rozplanować włączniki, aby móc płynnie sterować oświetleniem.

Na koniec wentylacja i ogrzewanie. Straty ciepła związane z wentylacją mogą sięgać aż 30 proc. Aby tego uniknąć, stosuje się wentylację nawiewno-wywiewną z rekuperacją. Dobierając system ogrzewania należy wziąć pod uwagę także liczbę mieszkańców i zapotrzebowanie na ciepłą wodę. To ma znaczenie i to nieraz decydujące.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto