Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Film o latach 20, XX wieku w Częstochowie na 100-lecie ZOBACZ STARE ZDJĘCIA

janusz strzelczyk
archiwum krzysztofa kasprzaka
Znany częstochowski filmowiec dokumentalista, Krzysztof Kasprzak, przygotował film na 100-lecie odzyskania niepodległości niezwykły film. - To jest film o dwudziestoleciu międzywojennym -mówi Krzysztof Kasprzak.- Jest zmontowany z oryginalnych materiałów. Dotarcie do części z nich było bardzo trudne.

Co zobaczymy w filmie? Są np. fragmenty filmów z uroczystości państwowych. m.in. obchodów 3 maja, składania kwiatów 1 listopada 1928 w hołdzie obrońcom ojczyzny.

Możemy podziwiać paradę żołnierzy częstochowskiego pułku. W filmie Krzysztofa Kasprzaka są też sceny z życia miasta zarejestrowane przez braci Krzemińskich, pionierów nie tylko częstochowskiej, ale też polskiej kinematografii. W Częstochowie mieli kino. Dla uatrakcyjnienia seansów kinowych realizowali i pokazywali krótkie filmy dokumentalne. Nakręcony przez nich „Pożar w zapałczarni” z 1913 r. jest najstarszym z zachowanych polskich filmów dokumentalnych. Z kolei film o latach 60. XX wieku w Częstochowie powstał w oparciu o materiały filmowe pochodzące między innymi z Amatorskiego Klubu Filmowego, zakładowych klubów filmowych, z Technicznych Zakładów Naukowych. Są także materiały od osób prywatnych, m.in. Andrzeja Żelaznego, który był pierwszym kierownikiem klubu studenckiego “Filutek”. Co zobaczymy w filmie o latach 60. ? Ważne i ciekawe wydarzenia w mieście. Są tam np. fragmenty filmu z wizyty w Częstochowie pierwszego kosmonauty, Jurija Gagarina, czy Roberta Kennedy’ego, który w 1964 r. na Jasną Górę pielgrzymował jako ówczesny 64. Prokurator Generalny Stanów Zjednoczonych. Przyjechał z żoną i trójką dzieci. Na Jasnej Górze spotkał się z ks. kard. Stefanem Wyszyńskim, prymasem Polski w jego apartamencie. Złożył też wpis do księgi pamiątkowej. Będzie też zapis filmowy z pogrzebów żużlowca Bronisław Idzikowskiego, poetki Haliny Poświatowskiej. Zobaczymy też obrazy z otwarciu kina Relax na Rakowie, Domu Handlowego Centrum Kasprzak i jego studio KasFilm wyprodukowali już wiele filmów o historii Częstochowy zmontowanych z archiwalnych materiałów. - Kolejny miał być o latach 40., ale odkładam go na przyszły rok, ponieważ w tym, z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, postanowiłem wyprodukować film o latach 1918-1939 - mówi Krzysztof Kasprzak.

Filmy są do kupienia m.in. w salonikach prasowych na Promenadzie, w Centrum Handlowym Jagiellończycy, koło teatru, w Informacji Turystycznej w III Al. NMP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto