Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czyje w końcu są pałace w Koniecpolu i Złotym Potoku: Państwa? Rodzin?

Janusz Strzelczyk
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nakazał wstrzymanie wykonania decyzji ministra rolnictwa unieważniającej przejęcie przez państwo zespołu pałacowo-parkowego w Złotym Potoku. Oznacza to, że rodzina Dembińskch, spadkobierców Raczyńskich, ostatnich właścicieli dóbr złotopotockich nadal nie może wprowadzić się do pałacu w Złotym Potoku i przejąć reszty terenu.

Stefan Dembiński, który od nas się dowiedział o wyroku WSA nie rezygnuje jednak z odzyskania magnackiej siedziby.
- Docierały do mnie informacje o tym, że od decyzji ministra odwoła się starostwo powiatowe w Częstochowie - mówi Stefan Dembiński. - Nadal będę walczył o swoje prawa. Jest kilku chętnych do zainwestowania w pałac.
Starostwo powiatowe w Częstochowie, które odwołało się od decyzji ministra administruje pałacem Raczyńskich. Pieniądze dostaje od wojewody, który z kolei reprezentuje skarb państwa.
- W tym roku wojewoda przekazał nam tylko 20 tysięcy złotych - mówi Grażyna Folaron, rzeczniczka prasowa częstochowskiego starostwa powiatowego. - W ub.r. dostaliśmy 65 tys. zł. Pieniądze te wydaliśmy m.in. na naprawę dachu, czyszczenie rynien, usunięcie awarii c.o., kupno oleju opałowego na zimę, poprawę stanu technicznego przepustu na rzece.
Nawet 65 tys. zł to za mało aby powstrzymać degradację opuszczonego od 5 lat zabytku. Wojewoda wstrzymał finansowanie pałacu po decyzji ministra rolnictwa. - Wojewoda oczekuje na jak najszybszego rozstrzygnięcie kto jest właścicielem pałacu - mówi Patryk Kuzior, zastępca dyr. Wydziału Nadzoru Właścicielskiego Śl. UW.

Starostwu mniej chodzi o sam pałac jak o szkołę rolniczą, która od 60 lat działa na terenie parku. Uczy się w niej 220 uczniów. Przy szkole jest boisko Orlik.. Z kolei gmina Janów martwi się o swoją oczyszczalnię ścieków w parku i dworek Krasińskiego, który dzierżawi i ma tam muzeum.

Z kolei w sprawie pałacu w Koniecpolu Naczelny Sąd Administracyjny dwukrotnie uchylał decyzję ministra rolnictwa i wojewody śląskiego o przejęciu przez Skarb Państwa zespołu parkowo - pałacowego. Nadzieję na odzyskanie dawnej magnackiej rezydencji mają spadkobiercy rodu Potockich, dziś mieszkający w Paryżu.
Wszystko odżyło w połowie lat 90 - tych poprzedniego stulecia, kiedy zmiany ustrojowe i prawne w Polsce umożliwiły podejmowanie starań o zwrot znacjonalizowanych po zakończeniu II wojny światowej majątków. W Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Myszkowie toczy się postępowanie o przekazanie koniecpolskiego obiektu z powrotem w ręce Potockich. Władze samorządowe Koniecpola uważają te roszczenia za nieuzasadnione, ponieważ spalony pałac został w latach 1956 - 1959 odbudowany przez ówczesne Koniecpolskie Zakłady Płyt Pilśniowych. Teraz mieści się tam Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto