Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: W Zawodziu nowy plac zabaw budują studenci. Przyjechali na workcamp

Urszula Potrawa
Grupa studentów buduje plac zabaw w Parku Narutowicza
Grupa studentów buduje plac zabaw w Parku Narutowicza Urszula Potrawa
W parku Narutowicza powstaje nowoczesny ogród dziecięcy. Plac zabaw buduje grupa studentów z Litwy, Niemiec i Polski.

W częstochowskim parku Narutowicza praca wre. Grupa studentów z Litwy, Niemiec i Polski buduje plac zabaw dla dzieci z dzielnicy Zawodzie.

Są to uczestnicy obozów workcamp. Workcamp to praca przy okresowych zadaniach i projektach, w których uczestniczą osoby pracujące jako wolontariusze.

Głównym celem tych obozów jest rozwój miejsc dla dzieci i młodzieży. Projekt prowadzi Kreis Jugendamt Steinfurt z Niemiec, Stowarzyszenie Wspierania Działań Młodzieży CZ-ART, Stowarzyszenie Progressas z Rietavas oraz Miasto Częstochowa.

Celem młodych ludzi jest budowa od podstaw miejsca, gdzie dzieci będą mogły miło i bezpiecznie spędzić wakacyjny czas. Wybór parku Narutowicza nie jest przypadkowy. Mieszkańcy dzielnicy Zawodzie od jakiegoś czasu sygnalizowali brak miejsca, przeznaczonego dla swoich pociech.

- Jedynym elementem przeznaczonym dla najmłodszych na terenie parku jest baszta, oraz pozostałości ścieżki zdrowia - mówi jedna z młodych mam.

Organizatorzy Workcamp w Częstochowie postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i dzięki pomocy wolontariuszy zrealizować marzenia dzieci z Częstochowy.

- Dobrze, że nasze pociechy będą miały nowoczesny ogród dziecięcy. Na pewno przyciągnie on tłumy młodych mam z dziećmi do parku i ożywi dzielnicę - dodaje Alicja Hornik z Częstochowy.

W parku Narutowicza wylano już fundamenty pod ławeczki i platformę z grą planszową. Wolontariusze przez cały czas wyrównują teren i szykują się do montowania tub dźwiękowych. Dzięki nim dzieci będą mogły komunikować się w parku na odległość 10 m.

Cała konstrukcja ma być dodatkowo atrakcyjna wizualnie. W parku powstaną jeszcze karuzele, huśtawki dla małych dzieci, linarium, łąki i podesty.

W przedsięwzięcie zaangażowanych jest 36 osób, podzielonych na trzy grupy: budowlaną, kuchenną i medialną. Każda z grup ma ściśle określony cel; budowlana zajmuje się tworzeniem placu zabaw, kuchenna wyżywieniem, a medialna dokumentowaniem postępów w pracy. Prace potrwają do 27 sierpnia, ogród dziecięcy zostanie zaprezentowany w ramach Dni Częstochowy dzień później.

- Prace idą dość sprawnie i pogoda nam sprzyja - twierdzi koordynator projektu Jan Brożyński.

To nie pierwsze zadanie uczestników Workcampu. Pierwszy projekt został zrealizowany dwa lata temu w Tecklenburgu w Nadrenii Północnej Westfalii.

Częstochowski projekt podsumuje trzyletnią współpracę w ramach programu Ewoca3. Każdy z trzech workcampów otrzymał dofinansowanie niemieckiej Fundacji Mercator w wysokości 20 tys. euro. Drugie tyle pozyskali uczestnicy m.in. część z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Koszt samego placu zabaw to 10 tys. euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto