Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej kilka dni temu obchodziło jubileusz 20-lecia istnienia. Z tej okazji mamy dla Was wielką atrakcję historyczną. Dzisiaj na naszych łamach prezentujemy archiwalne zdjęcia z całych 20 lat działalności oraz historię Stowarzyszenia oraz samego hospicjum.

Materiały otrzymaliśmy dzięki uprzejmości pani prezes Anny Kaptacz i pana Artura Kaptacza, który zebrał i opracował wszystkie materiały historyczne. Dziękujemy im za to, ale dziękujemy im również za specjalne podziękowanie za dotychczasową współpracę, którą otrzymał Dziennik Zachodni (ostatnie zdjęcie).

Jednocześnie dziękujemy w imieniu pacjentów i ich rodzin za dotychczasową pracę hospicjum, które w tej chwilo obejmuje opieką.

Historia działalności Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej powstało w 1992 roku, jako zrzeszenie ludzi pragnących nieść holistyczną i wielodyscyplinarną pomoc oraz opiekę cierpiącym w terminalnym okresie chorób przewlekłych i nieuleczalnych.

Misją Stowarzyszenia jest świadczenie wielodyscyplinarnej opieki sprawowanej w celu łagodzenia cierpień, leczenia bólu oraz innych objawów towarzyszących chorobie, a także poprawy jakości życia pacjentów chorych na przewlekłe i nieuleczalne choroby nie poddające się leczeniu, dbałość o sferę psychiczną, duchową, fizyczną i społeczną pacjentów oraz ich rodzin w trakcie trwania choroby oraz w okresie osierocenia, podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat idei opieki hospicyjnej oraz edukacja pracowników i wolontariuszy.

W roku 1992 r. Anna Kaptacz wiceprzewodnicząca I kadencji Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie, wraz z grupą swoich koleżanek postanowiła powołać organizację pozarządową – Stowarzyszenie non – profit.

Dnia 16 marca 1993 roku, po usilnych staraniach Komitetu Założycielskiego, do Krajowego Rejestru Sądowego pod nr 56401, zostało wpisane Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej.

Przez pierwsze lata działalności siedzibą Stowarzyszenia, dzięki uprzejmości ówczesnego dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. W.Orłowskiego w Częstochowie Pana dr Mariana Marchewki, był mały gabinet lekarski mieszczący się w Przychodni Rejonowej przy ul. Dekabrystów 17/19.

CZĘSTOCHOWA: OTWARTO NOWĄ SIEDZIBĘ HOSPICJUM

Wiadomości

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

A (gość)

Jeśli podoba wam się nasza historia , zachęcam do głosowanie na Panią Prezes w konkursie Kobieta Na Medal . Wysyłajcie sms o treści DZCZE.2 na numer 72355