Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Śląska Kurator Oświaty poinformowała o wdrażaniu reformy edukacji

Bartłomiej Romanek
Urszula Bauer, Śląska Kurator Oświaty, podczas specjalnego briefingu prasowego, poinformowała o postępach we wdrażaniu redormy edukacji w województwie śląskim.

Według danych z 2 marca 2017 roku. Do Kuratorium Oświaty wpłynęły 193 uchwały w sprawie projektów dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego, co stanowi 95 proc. ogólnej liczny uchwał. Spośród 36 powiatów, aż 35 podjęło już natomiast uchwały w sprawie projektu dostosowania szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych (97 procent).

Zaopiniowano już 62 uchwały, spośród których 28 dostało ocenę pozytywną, a 34 pozytywną warunkową. Na terenie objętym przez częstochowską delegaturę Kuratorium Oświaty, zaopiniowano 19 uchwał - 13 pozytywnie, a 6 z warunkami. Jak podkreśla Urszula Bauer, przy opiniowaniu kluczową rolę odgrywa zgodność z prawem oraz ocena w zakresie zapewnienia przez samorządy realizacji obowiązku szkolnego i obowiązku nauki.

W regionie częstochowskim uchwały w sprawie projektu sieci szkół nie podjęła jeszcze tylko jedna gmina - Starcza w powiecie częstochowskim. - Nie wynika to jednak z jakiś problemów, a z harmonogramu posiedzeń sesji Rady Gminy - tłumaczy Urszula Bauer.

Największym problemem jest reforma w Żarkach, gdzie gmina chce, aby była tylko jedna szkoła podstawowa, a nowoczesne gimnazjum chce przekształcić w żłobek lub przedszkole. Kuratorium wydało w tej sprawie pozytywną opinię z warunkiem, że powstaną dwie szkoły podstawowe (jedna z nich w obecnym gimnazjum). Gmina rozpoczęła jednak procedurę zaskarżenia tej opinii, co jest jednoznaczne z tym, że stanie się ona negatywna. Sprawą zajmie się Sąd Administracyjny.

- Przy wydawaniu opinii braliśmy pod uwagę to, aby wykorzystywać nowoczesne budynki takie, jak gimnazjum w Żarkach. Gmina się do tego nie dostosowała. Ze zdumieniem słuchałam informacji na temat pomysłów gminy na zaadoptowanie budynku. Miał tam powstać żłobek, przedszkole, a także stacja pogotowia ratunkowego czy biblioteka - mówi Urszula Bauer.

- Jeśli gmina nie będzie chciała uwzględnić naszych zmian, wówczas nie zostanie podjęta ta druga uchwała, która powinna zostać podjęta do 31 marca. Wtedy w gminie będą obowiązywały uchwały, które dotychczas obowiązywały. Możemy mieć wówczas sytuację, że z mocy prawa gimnazjum w Żarkach zostanie wygaszone. To sytuacja bardzo niekorzystna zarówno dla dzieci, jak i nauczycieli, ponieważ w momencie wygaszenia gimnazjum zostanie wygaszony stosunek pracy z nauczycielami - dodaje Urszula Bauer.

Kuratorium oświaty jest w trakcie opiniowania uchwały Rady Miasta w Częstochowie, gdzie wygaszone zostanie Gimnazjum nr 17. Zdaniem kuratorium mimo tego w Częstochowie nie powinno dojść do sytuacji zwalniania nauczycieli.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto