Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Oświadczenie Urzędu Miasta w sprawie Marszu Równości

um
W poniższym oświadczeniu wracamy do problemu zgromadzeń, które odbyły się w niedzielę w centrum Częstochowy, w tym II Marszu Równości. Powodem publikacji tego oświadczenia jest fakt, że przekaz dotyczący zgłoszenia, organizacji i zabezpieczenia tych zgromadzeń stał się przedmiotem wielu medialnych manipulacji.

16 czerwca odbył się II Marsz Równości w Częstochowie. Było to zgromadzenie, którego organizatorzy skorzystali z przysługujących im w Konstytucji RP i ustawie o zgromadzeniach praw.

Wcześniej zgłoszenie tego Marszu, a następnie zgłoszenia dotyczące innych zgromadzeń zostały przez Urząd Miasta zarejestrowane według kolejności zgłoszeń. Organizatorzy zgłoszonych później kolidujących zgromadzeń zostali powiadomieni o konieczności zmiany miejsca lub czasu swoich demonstracji.

Nie wszyscy przyjęli to do wiadomości, do czego przyczyniły się też nie zawsze odpowiedzialne wpisy osób „podgrzewających” nastroje przed Marszem Równości w mediach społecznościowych.

Podziękowania należą się jednak tym wszystkim uczestnikom niedzielnych zgromadzeń, którzy - bez względu na prezentowany światopogląd - potrafili manifestować swoje racje z elementarnym szacunkiem dla drugiego człowieka. Bez słownej napaści i używania mowy nienawiści.

Incydenty, do jakich niestety doszło w trakcie Marszu Równości, związane m.in. z obrażaniem demonstrujących ludzi, a także zabezpieczającej zgromadzenia policji, świadczą o tym, że nie wszyscy jeszcze rozumieją sens konstytucyjnych praw i wolności oraz respektują zasady społecznego współżycia.

Fakt, że w Częstochowie wspomniane prawa i wolności zostały uszanowane, a legalne zgromadzenia mogły się odbyć, to duża zasługa służb mundurowych, zwłaszcza Policji współdziałającej ze Strażą Miejską. Ich praca dała możliwość pokojowego i bezpiecznego manifestowania poglądów różnym grupom osób. Słowa uznania należą się członkom policyjnego Zespołu Antykonfliktowego, który skutecznie mediował z osobami próbującymi zakłócić porządek w czasie trwania zgromadzeń.

Nie jest prawdą, co tendencyjnie sugerowały niektóre środki przekazu oraz osoby komentujące wydarzenie w mediach społecznościowych, że uczestnicy Marszu Równości mieli wkroczyć na teren znajdujący się pod opieką klasztoru na Jasnej Górze. Zgłoszenie dotyczące tego zgromadzenia zakładało rozpoczęcie Marszu w górnej części alei Sienkiewicza, przemarsz ulicami miasta, a następnie powrót i rozwiązanie marszu ponownie w alei Sienkiewicza. Taka trasa, ograniczona wyłącznie do ogólnodostępnych terenów miejskich, została 16 czerwca zrealizowana, z zachowaniem autonomii uroczystości religijnych odbywających się pod szczytem jasnogórskim. Zgłoszenie zgromadzenia zakładającego naruszenie tej autonomii nie zostałoby przez Urząd Miasta przyjęte.

Urząd Miasta Częstochowy zapewnia, że w pełni szanuje uczucia religijne mieszkańców i pielgrzymów, ale nie może i nie zamierza ograniczać swobód obywatelskich ludzi, którzy chcą korzystać ze swoich konstytucyjnych, gwarantowanych ustawowo praw - w przestrzeni miejskiej.

Częstochowa jest miastem, w którym zasady wolności, równości i tolerancji oraz zapisy Konstytucji RP są respektowane.

Jako miasto polskie, a zarazem europejskie, Częstochowa musi być miejscem otwartym i przyjaznym ludziom różnych wyznań, kultur i przekonań.

Nie zamierza poddawać się też w dalszej walce z mową nienawiści oraz działaniami dążącymi do wykluczania z życia publicznego jakichkolwiek grup społecznych czy środowiskowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto