Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa chce zamknąć Muzeum Pilegrzymowania, bo nikt go nie odwiedza

Janusz Strzelczyk
fot. Waldemar Deska
Na stronie internetowej Muzeum Częstochowskiego nie znajdziecie zakładki Muzeum Pielgrzymowania, jako jednej z placówek muzealnych miasta. Muzeum wstydliwie ukrywa placówkę pod nazwą "Galeria Dobrej Sztuki".

Po trzech latach od szumnego otwarcia muzeum, które miało być jedną z wizytówek Częstochowy, okazało się, że zainteresowanie nim ze strony pielgrzymów i turystów jest żadne, a budżet miejski co roku jest uboższy o pół miliona złotych. Dlatego już od kilku miesięcy zbierały się nad nim czarne chmury.

Teraz nowe władze poleciły dokładne przyjrzenie się wszystkim miejskim muzeom pod kątem oszczędności.

- Czekam na raport muzealników. Już wiadomo, że tych placówek jest za dużo, bo aż 16 - mówi wiceprezydent Jarosław Marszałek. I wiadomo, że Muzeum Pielgrzymowania polegnie w pierwszej kolejności.

- To muzeum zajmuje miejsce, w którym można zorganizować ekspozycje. Będą miały z pewnością dużą frekwencję, bo teraz tam zaglądają dwie, trzy osoby na dzień - podkreśla Ryszard Szczuka, radny, który jeszcze w ubiegłej kadencji pytał ówczesne władze miasta, jaki jest sens utrzymywania tej placówki.

Okazuje się też, że wystawy, niemające nic wspólnego z pielgrzymowaniem, mają znacznie lepszą frekwencję niż ekspozycje pątnicze - dlatego ucieczka od "pielgrzymowania" w kierunku "dobrej sztuki" - obecnie prezentowana jest np. wystawa biżuterii Gotów.

Muzeum powstało w 2007 roku, po wyremontowaniu tzw. popówki w III al. Najświętszej Maryi Panny, przy głównym pielgrzymim szlaku w Częstochowie. Urządzono tam stałą ekspozycję, poświęconą kilkusetletniej tradycji pielgrzymkowej i dewocyjnej do Częstochowy.

- Jaki pielgrzym będzie zwiedzał takie muzeum w drodze na Jasną Górę - powątpiewa Mara Kowal, mieszkanka al. NMP. - Takie muzeum powinno być na Jasnej Górze - dodaje.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że "popówkę" rozważa się jako miejsce kolekcji Beksińskiego po przeniesieniu z Miejskiej Galerii Sztuki.

Czym Częstochowa się szczyci

W Częstochowie jest kilkanaście muzeów.
Wśród najciekawszych, należących do miasta, znajduje się Galeria Malarstwa i Rzeźby XIX i XX wieku przy ul. Katedralnej 8. Tutaj można podziwiać prawdziwe perełki. Prezentowane są trzy stałe ekspozycje: m.in. "Sztuka okresu Młodej Polski" - wystawa obejmuje prace najwybitniejszych twórców epoki, m.in. Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera, Ferdynanda Ruszczyca, Józefa Mehoffera i dzieła Leona Wyczółkowskiego. Z kolei Muzeum Zdzisława Beksińskiego w Miejskiej Galerii Sztuki ma największy zbiór dzieł tego twórcy w Europie.

Jest w nim 50 obrazów i kilkaset grafik, rysunków, fotografii, monotypii i heliotypii Zdzisława Beksińskiego. Wykorzystano multimedialne środki przekazu. Beksińskiego można posłuchać i obejrzeć na monitorze. Jest to zapis wideo ostatniego wywiadu twórcy. Muzealne placówki samorządu częstochowskiego to także ratusz, Muzeum Częstochowskie oraz Dom Poezji i Muzeum Haliny Poświatowskiej, mieszczące się w budynku przy ul. Jasnogórskiej 23, gdzie wiersze poetki towarzyszą zwiedzającym niemalże od progu, w gablotach znajdują się fragmenty jej listów oraz autobiograficznej książki.

W Częstochowie funkcjonuje Muzeum Diecezjalne. Tutaj można od niedawna oglądać obrazy największych twórców malarstwa polskiego z przełomu XIX i XX wieku, przekazane muzeum z prywatnej kolekcji przez biskupa Antoniego Długosza. Natomiast w sali nad Kaplicą Cudownego Obrazu na Jasnej Górze Drogę Krzyżową Jerzego Dudy Gracza.

Muzeum Pielgrzymowania? To ma sens? Byliście tam?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto