Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa będzie oszczędzać na prądzie. Jak Rzym i Barcelona

Bartłomiej Romanek
Co łączy Częstochowę, Barcelonę, Manchester, Rzym i Amsterdam? Te trzy miasta wspólnie z innymi siedmioma ośrodkami europejskimi opracują plan oszczędzania energii przez samorządy, z którego mają korzystać wszystkie kraje Unii Europejskiej. W Projekcie Green IT Network Europe biorą udział: Barcelona, Rzym, Amsterdam, Manchester, Katania, Ryga, Oresund, Malta, Kranj. Z ramienia Częstochowy Agencja Rozwoju Regionalnego.

Dziesięć europejskich miast wspólnie ma opracować program dobrych praktyk oraz wytycznych obejmujących kwestie oszczędności energetycznej. Będą one dotyczyły m.in. dystrybucji wody, ale i systemu przesyłania danych i informacji w urzędach. Partnerzy projektu zajmą się także transportem, utrzymaniem miejskiej infrastruktury, a także przemysłem ze względu na jego wielki wpływ na środowisko. Opracowane reguły mają stać się wytycznymi dla wszystkich państw Unii Europejskiej.

- Wytyczne i rekomendacje mogą zostać wykorzystane w polityce energetycznej, prowadzonej przez władze Częstochowy, aby stała się liderem na skalę europejską w zakresie oszczędności energetycznej - twierdzi Marcin Kozak, prezes ARR w Częstochowie.

Oczywiście Częstochowa nie będzie mogła skorzystać ze wszystkich pomysłów miast biorących udział w projekcie ze względu na ich wielkość i różnorodność. Miasto zamierza jednak wprowadzić pewne rozwiązania, które spowodują oszczędności.

Przykładem są nowe parkomaty, które będą zasilane energią z baterii słonecznych. Na czym mogłaby jeszcze skorzystać Częstochowa? Największe nadzieje są związane z usprawnieniem komunikacji - stworzeniem tzw. zielonej fali poprzez właściwy system zarządzania sygnalizacją świetlną i utworzeniem bus-pasów, nad którymi władze miasta bardzo poważnie się zastanawiają.

Częstochowa chce wdrożyć inteligentny system zarządzania światłami.
Miejski Zarząd Dróg i Transportu wciąż liczy, że uda się pozyskać dotację na jego budowę. MZDiT liczy, że dotację uda się pozyskać z rezerwy ministerialnej.
Jak miałby wyglądać zintegrowany system zarządzania? Polegałby on przede wszystkim na zainstalowaniu czujników w asfalcie i dodatkowych kamer. Postawiono by także kilka tablic informujących kierowców o korkach i objazdach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto