Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej atrakcji na Jurze ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
arc, pustynia ireneusz bartkowiak,
Jura Krakowsko-Częstochowska kusi turystów ścieżkami rowerowymi, pustynią, rzeźbami plenerowymi, zamkami. Od kilku dni na olsztyńskim rynku można podziwiać rzeźby plenerowe Michała Batkiewicza, światowej sławy artysty, którego prace znane są także w USA, Brazylii, Kanadzie. Olsztyn z górującym nad okolicą zamkiem średniowiecznym. Przez rezerwat przyrody Sokole Góry można wędrować pieszo, albo przejechać na rowerze ścieżkę rowerową. Na rowerze, bezpiecznymi szlakami, oddzielonymi od ruchliwych dróg, można. przejechać od Złotego Potoku do Mirowa, Bobolic. Bardzo atrakcyjny jest szlak “Turystyczna Dolina Wiercicy”. W czterech jurajskich gminach jest 58 kilometrów ścieżek dla cyklistów i pieszych.

Szlak przebiega przez gminę Janów, Olsztyn, Przyrów i Dąbrowę Zieloną. Zaczyna się w Olsztynie, w Górach Sokolich, wiedzie m.in. przez malowniczą XIX-wieczną aleję Klonów w Złotym Potoku. Na tej trasie jest sześć miejsc do odpoczynku, ze stołami, ławkami i stojakami na rowery. Zorganizowano je przy źródłach św. Idziego, w gminie Olsztyn oraz przy Niebieskich Źródłach w Przyrowie, Kniei, Dąbku także w gminie Przyrów. W Zrębicach, w gminie Olsztyn, do szlaku włączono Dróżki Świętego Idziego. Także w olsztyńskiej gminie turyści mogą się wybrać na geologiczną ścieżkę edukacyjną, prowadzącą do nieczynnego kamieniołomu w Kielnikach. Wielką jurajską atrakcją jest Pustynia Siedlecka, w gminie Janów. To niezwykłe miejsce. Warto tam się wybrać w weekend. 25 hektarów piasków w środku Jury Krakowsko-Częstochowskiej to nieprawdopodobne zjawisko. Z Pustynią Siedlecką jest związana legenda, w której główną role odgrywa pan Twardowski.

Diabeł goniący uciekającego na kogucie Twardowskiego był tak blisko, że przed czarnoksiężnikiem otworzyły się bramy piekieł a piekielny ogień wypalił ziemię zamieniając ją w pustynię. Dlatego miejsce przed pustynią nazywa się Siedlec Piekło.

Geolodzy mają naukowe wytłumaczenie tego zjawiska. Złoty piach jest pozostałością piaszczystego dna morskiego z okresu górnej jury, a następnie ponownej transgresji morskiej w górnej kredzie, który później w okresie holocenu został zepchnięty przez czoło lądolodu zlodowacenia środkowopolskiego w postaci moreny czołowej.Stąd piaski i wydmy do wysokości 30 metrów. Na Pustyni Siedleckiej można chodzić po wydmach.

Takiej okazji nie mają turyści nad morzem, gdzie chodzenie po wydmach jest zakazane. W upalne dni można tu się spotkać ze zjawiskiem fatamorgany. Z kolei w Bobolicach można poczuć rycerską atmosferę, w odbudowanym przez braci Jarosława W. i Dariusza Laseckich zamku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto