Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co pilelgrzym wiedzieć powinien

Janusz Strzelczyk
Częstochowa już ma za sobą pierwsze wielotysięczne pielgrzymki, przede wszystkim Radia Maryja. Czeka na kolejne rzesze pątników, którzy przybędą na święto 15 sierpnia - Wniebowzięcia Matki Boskiej i 26 sierpnia Matki Boskiej Częstochowskiej.

Pielgrzymi przybywają do 250-tysięcznego miast, które w tych dniach musi normalnie funkcjonować. Plany urlopowe strażników miejskich i policjantów układane są tak, aby jak największa liczba funkcjonariuszy patrolowała ulice Częstochowy podczas największego natężenia pielgrzymek. Pielgrzymom przyda się kilka wskazówek.
Toalety. Pielgrzymki idące na Jasną Górę aleją Najświętszej Maryi Panny nie napotkają po drodze szaletu. Na placu Daszyńskiego i Biegańskiego zostały zlikwidowane. Za potrzebą będzie się można udać do przenośnych toalet, które zostaną ustawione na ulicach Złotej, Srebrnej, na Starym Rynku, gdzie pątnicy wchodzą do miasta. Trzy toj toje stoją już przy ul. Kossak Szczuckiej, przylegającej do III al. NMP. W sumie w mieście będzie ponad 30 takich toalet, przede wszystkim w okolicach Jasnej Góry. W parku podjasnogórskim jest szalet, przystosowany dla niepełnosprawnych, w którym można także wziąć prysznic.
Pomoc medyczna. Pięć karetek medycznych będzie rozstawionych przy sanktuarium. Dyżury całodobowe będą pełnić lecznice Szpitala Miejskiego przy ul. Mirowskiej i przy ul. Bony. Wśród pielgrzymów będą czuwać harcerskie patrole medyczne.
Punkty wody pitnej. W rejonie klasztoru ustawione będą punkty z wodą. Także w III al. NMP są zdroje z wodą pitną.
Zaginieni. Punkty dla osób zagubionych będą w liceum Sienkiewicza przy III al. NMP i w pobliskich szkołach, w okolicach Jasnej Góry. Straż Miejska w Częstochowie radzi, aby osoby starsze miały przy sobie zapisany na kartce numer telefonu do kogoś z najbliższej rodziny. Nie należy pisać adresu zamieszkania bo może posłużyć złodziejom, ale sam numer telefonu może ewentualnie ułatwić i przyspieszyć przekazanie osoby zagubionej rodzinie. Osoby, które przyjadą do Częstochowy na pielgrzymkę w grupie zorganizowanej powinny mieć przy sobie na kartce zapisany numer telefonu do kierowcy autokaru lub przewodnika grupy.
Wyżywienie. W Domu Pielgrzyma jest duża jadłodajnia. Przy ulicy Wieluńskiej, blisko Jasnej Góry, działa kilkanaście barów i restauracji. Także w III al. NMP, gdzie są też kawiarnie i ogródki letnie.
Parkingi. Przy Jasnej Górze jest miejsce na około 100o aut osobowych i autokarów. W dniach największych świąt zapełniają się do godz. 9. W mieście, w centrum jest ok. 1800 miejsc parkingowych. W święta są bezpłatne.
Powrót pociągiem. 15 sierpnia kolej podstawia dodatkowe pociągi. Trzeba jednak uważać do jakiego się wsiada. TLK nie honorują biletów Przewozów Regionalnych i odwrotnie.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto