Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chińczycy wyprodukują autobusy dla Częstochowy

Janusz Strzelczyk
Chińczycy wyprodukują autobusy dla Częstochowy Możliwe, że będziemy jeździli w Czestochowie chińskimi autobusami hybrydowymi. Do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego nadeszło zapytanie od chińskiej firmy King-Long w sprawie przetargu na zakup 25 krótkich autobusów hybrydowych o napędzie gazowo-elektrycznym i 15 tego typu pojazdów przegubowych.

Chińczycy wyprodukują autobusy dla Częstochowy
Robert Madej, wiceprezes MPK informuje, że Chińczycy pytali o to, gdzie mogą znaleźć specyfikację przetargu. Jest to na razie wstępne zainteresowanie przetargiem ze strony Chińczyków. Przetarg jest otwarty i przewoźnik czeka na kolejnych chętnych do współpracy z MPK.
Przetarg został ogłoszony w sierpniu. Jego rozstrzygnięcie nastąpi w pierwszym tygodniu października. Potencjalny wykonawca będzie miał czas do końca listopada 2015 roku, aby wyprodukować nowoczesne autobusy. Pieniądze na zakup pojazdów pochodzą z Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przyznał Częstochowie prawie 66 mln zł na zakup nowoczesnych autobusów hybrydowych.
Za tę kwotę MPK chce kupić 40 hybryd napędzanych gazem ziemnym i prądem. Po stronie częstochowskiego przedsiębiorstwa pozostanie jedynie zakup stacji do ładowania autobusów energią.
MPK chcę również kupić trzydzieści autobusów ze środków unijnych. W sumie MPK będzie mieć 80 nowych pojazdów.
Pieniądze na autobusy hybrydowe pochodzą ze sprzedaży nadwyżek praw do emisji dwutlenku węgla rządowi Hiszpanii. I właśnie takie autobusy hybrydowe produkują Hiszpanie.
Wprawdzie mają na razie tylko prototypy, sprawdzane w Madrycie, ale jednak.
Ale to nie oznacza, że nie można znaleźć innego producenta. Firma AMZ z Kutna, której elektrobus kursował przez tydzień po częstochowskich ulicach jest gotowa zainstalować na dachu pojazdu dodatkowy silnik gazowy, który będzie wspomagał elektryczny.
Autobus hybrydowy o napędzie elektrycznym i gazowym to nie tylko ekologia. To także ekonomia.
Koszt przejazdu jednego kilometra autobusem elektrycznym, który był testowany w Częstochowie wynosi 60 groszy, a autobusem z silnikiem na olej napędowy 2 zł.

MPK systematycznie odnawia tabor, ale nie tylkom kupując nowe pojazdy. Za milion złotych kupiono siedem używanych autobusów man w Szwecji. Mają siedem lat i po 300-400 tys. km przebiegu. Wszystkie są niskopodłogowe, co już jest zaletą. W środku są ciche, wygodne i czyste. Nie widać po nich tylu lat eksplotacji.
I mają silnik o pojemności tylko 6,5 l, co przekłada się na oszczędności w paliwie. A najnowsze mercedesy w MPK mają silniki o po-jemości 12 litrów.
Szwedzkie many zastępują najstarsze ikarusy, z polowy lat 90. ubiegłego wieku. Nowsze autobusy to wygoda dla pasażerów. W przedsiębiorstwie żartują, że zmienią nazwę z Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne na Moja Przyjazna Komunikacja. C0 na to pasażerowie ? - Dla mnie poza wygodnymi autobusami ważna jest punktualność kursów, a z tym różnie bywa - mówi Aneta Kuzior, licealistka, dojeżdżająca do szkoły autobusem miejskim.
Z myślą o pasażerach odnowiono Biuro Obsługi Klienta w zajezdni. Ale wizyta tutaj to nie tylko np. zakup biletu miesięcznego, ale też wpłata kary za jazdę bez biletu. Tu też można zgłosić reklamację od nałożonej kary.
MPK to także zaplecze komunikacji autobusowej i tramwajowej. W firmie chwalą się nową halą do naprawy i przeglądu tramwajów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto