Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Autobusy hybrydowe nadal sprawdza prokuratura

js
janusz strzelczyk
Prokuratura Okręgowa w Częstochowie przejęła do dalszego prowadzenia postępowanie dotyczące pożaru autobusu hybrydowego, który miał miejsce 28 kwietnia 2017 roku. W kwietniu 2017 roku na polecenie Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Południe Policja wszczęła dochodzenie w sprawie nieumyślnego sprowadzenia pożaru zagrażającego zdrowiu i życiu wielu osób. - Dochodzenie dotyczyło także dopuszczenia do ruchu autobusu w stanie bezpośrednio zagrażającym bezpieczeństwu w ruchu lądowym - informuje Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie .

Zdarzenie, które jest przedmiotem postępowania miało miejsce 28 kwietnia 2017 roku w godzinach popołudniowych w Częstochowie przy ul. Legionów. Doszło wtedy do zapalenia się autobusu hybrydowego marki Solbus, należącego do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie.

Na miejscu zdarzenia przeprowadzono oględziny pojazdu z udziałem biegłego ds. pożarnictwa oraz zabezpieczono dokumentację dotyczącą autobusu. Ponadto przesłuchano w charakterze świadków kierowcę pojazdu i kierownika działu autobusowego MPK w Częstochowie.

Z opinii wydanej przez biegłego ds. pożarnictwa wynikało, że przyczyną pożaru była wadliwie działająca instalacja elektryczna napędu hybrydowego.

W postępowaniu Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Południe zasięgnęła opinii Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, celem ustalenia czy autobusy hybrydowe Solbus są pojazdami o prawidłowej konstrukcji technicznej. Z wydanej opinii wynika, że na zaistnienie pożaru mogło mieć wpływ niedostateczne zabezpieczenie przewodów elektrycznych na dachu pojazdu. Ponadto według biegłego przebadany autobus hybrydowy Solbus nie spełnia norm wytwarzanego hałasu zewnętrznego w czasie pracy. Z uwagi na wagę i zawiłość sprawy, przedmiotowe postępowanie zostało przejęte do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Częstochowie. W trakcie dalszego postępowania Prokuratura Okręgowa w Częstochowie będzie dokonywała ustaleń w zakresie prawidłowości procesu wydania świadectwa homologacyjnego pojazdu. Przed pożarem z 40 autobusów hybrydowych codziennie na ulice wyjeżdżało 22-24. Część z pojazdów stała w zajezdni z powodu niezwykle wysokiej awaryjności. Przede wszystkim psuły się tzw. superkondensatory, ale usterek było znacznie więcej, m.in. dochodziło do wycieku niektórych płynów. MPK w Częstochowie zdobyło 66 mln z złotych na 40 autobusów w ramach realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska programu „zielonych” inwestycji „Gazela”.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto