Ambasador Turcji w Częstochowie. Dzień Europy miał szczególny wymiar w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 53 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Częstochowie.

Ambasador Turcji w Częstochowie w SP nr 53


Uroczystość 9 maja 2014r. zaszczycił swoją obecnością pan Yusuf Ziya Özca Ambasador Turcji w Polsce oraz pani Magdalena Dębska, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, bowiem trwają obchody Roku Polsko – Tureckiego ogłoszonego z okazji 600. rocznicy kontaktów dyplomatycznych i współpracy pomiędzy naszymi krajami.

W tym roku szkolnym w Szkole Podstawowej nr 53 kontynuowany jest projekt szkolny „Poznajemy Europę”. Uczniowie skupieni w Klubie Miłośników Europy „EUROpodróżnik” odkrywają Turcję, jej kulturę i historię. To właśnie było powodem wizyty tak znakomitych gości.

Po uroczystym powitaniu przez panią Wandę Szymczyk, dyrektor szkoły, pan Ambasador uroczyście otworzył wystawę „Turcja w zasięgu ręki”, prezentującą: fotografie członków szkolnego Klubu Miłośników Europy „EUROpodróżnik” – „Turcja w obiektywie EUROpodróżników”; albumy i plakaty o Turcji wykonane przez uczniów klas 1-6, gazetkę poświęconą 600. rocznicy stosunków dyplomatycznych między Polską i Turcją oraz prezentację pamiątek przywiezionych z Turcji.

Następnie uczniowie zaprezentowali przedstawienie „Polak Turek dwa … bratanki?”, w ramach którego uczniowie klasy I C przygotowali tańce polskie, a uczniowie klas 4 – 6 w krótkiej inscenizacji omówili najważniejsze wydarzenia związane z historią obu krajów, pantomimicznie zobrazowali baśń turecką „Czworo przyjaciół”, taniec brzucha zatańczyli reprezentanci szkoły, a zgromadzeni uczniowie obejrzeli film o Stambule.

Nie zabrakło słodyczy tureckich, wykonanych przez uczniów, ale także przywiezionych przez pana Ambasadora.
Był czas na podsumowanie dotychczasowych działań członków Klubu „EUROpodróżnik” i wręczenie nagród w szkolnych konkursach związanych z obchodami Roku Polsko-Tureckiego.

Ambasador Turcji w Polsce podkreślał wspólną historię obydwu krajów


W swoim przemówieniu pan Ambasador Yusuf Ziya Özca nawiązał do wybranych aspektów wspólnej historii Polski i Turcji, podkreślając szczególnie przyjaźń między obu narodami. Ponadto pan Ambasador i pani Naczelnik zwiedzili Izbę Patronki.

Uroczystość dopełniły wspólne fotografie, rozmowy i wpisy w Kronice szkoły. Ten dzień ze względu na wizytę tak szacownych gości na długo zapadnie w pamięci uczniów i pracowników naszej Szkoły.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!