Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aleje tu się dzieje w tym tygodniu

js, bpum
Filmowy wtorek z Antonim Fertnerem, słynnym przedwojennym komikiem, spotkanie z przekraczającą gatunkowe granice pisarką Joanną Jodełką, spacer po podjasnogórskich parkach, bardzo aktualny spektakl ,,między ścianami” oraz jazz tradycyjny w wykonaniu mistrzów gatunku z ,,Five O’Clock Orchestra - to propozycje przedostatniego tygodnia cyklu "Aleje - tu się dzieje!".

Ostatni filmowy wtorek, 22 sierpnia, w OKF ,,Iluzja” zacznie się o godz. 17.30 i upłynie pod znakiem kina międzywojennego. Jego bohaterem będzie Antoni Fertner – urodzony w Częstochowie znakomity komik, aktor teatralny i filmowy. W 1908 roku wystąpił w pierwszym polskim filmie „Antoś pierwszy raz w Warszawie”, a później grał między innymi w „Jaśnie Pan Szofer”, „Antek policmajster”, „Papa się żeni”, czy „Robert i Bertrand”. We wtorek zobaczymy dwa filmy z jego udziałem – komedię pomyłek „Ada – to nie wypada” oraz opowiadający o perypetiach dwóch lwowskich baciarów, Szczepcia i Tońcia, film „Będzie lepiej”. Postać Fertnera przybliży Stanisław Janicki – pisarz, dziennikarz, scenarzysta, krytyk filmowy i historyk kina, prowadzący niegdyś program ,,W starym kinie” w Telewizji Polskiej.

Na kolejny spacer z architektami z częstochowskiego oddziału SARP będzie można wyruszyć w środę, 23 sierpnia o godz. 18. Przechadzka, którą poprowadzi Karolina Domańska-Tyrała, obejmie tereny al. Sienkiewicza i podjasnogórskie parki miejskie. Mają one swoją ciekawą historię, która zainteresuje dorosłych, a dzieciom pozwalają odkryć świat drzew, krzewów i małych stworzeń. Tym razem spacer organizowany jest właśnie ze szczególnym uwzględnieniem najmłodszych, choć dorośli też znajdą coś dla siebie. Zbiórka uczestników – przy ,,Dziewczynce z gołębiami” w III Alei.

Tego samego dnia o godz. 20 cykl „Alternatywa między ścianami” zamknie przedstawienie „Fulla” Teatru Narybek From Poland. Spektakl, na podstawie scenariusza islandzkiej autorki Ruty Kavalcanti, to monodram o arabskiej emigracji, a jednocześnie przyczynek do dyskusji o różnorodności oraz wzajemnej niechęci kultur europejskiej i muzułmańskiej. Obejrzymy go jak zwykle między ścianami Odwachu i Ratusza.

W czwartek, 24 sierpnia o godz. 19 na pl. Biegańskiego będzie można usłyszeć zespół „Five O’Clock Orchestra”, któremu lideruje kornecista Tadeusz Erhardt-Orgielewski. Grupa powstała w 1969 roku. Nowy etap w historii zespołu – po przerwie spowodowanej zagranicznymi wojażami jego członków – zaczął się w 1999 od udziału w obchodach 50-lecia istnienia Politechniki Częstochowskiej. Bardzo ważnym aspektem pracy zespołu jest działalność popularyzatorska. To właśnie z jego inicjatywy powstał w Częstochowie Festiwal Jazzu Tradycyjnego ,,Hot Jazz Spring”. Dotychczas grupa nagrała 4 płyty. Obok legendarnego „Old Timers” jest jedyną, która trzykrotnie otrzymała ,,Złotą tarkę” – najważniejszą nagrodę w polskim środowisku jazzu tradycyjnego.

Aktualne informacje na temat propozycji w ramach ,,Aleje – tu się dzieje!” na stronie http://www.aleje.czestochowa.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto