Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła częstochowskie hospicjum. Spotkała się z małymi pacjentami i ich rodzicami [ZDJĘCIA]

BR/KPRP
Agata Konrhauser-Duda odwiedziła częstochowskie hospicjum
Agata Konrhauser-Duda odwiedziła częstochowskie hospicjum Grzegorz Jakubowski/KPRP
Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej zajmuje się wszechstronną opieką nad osobami nieuleczalnie chorymi. Z misją organizacji Małżonka Prezydenta zapoznała się podczas spotkania z jej przedstawicielkami w styczniu br. w Pałacu Prezydenckim. W poniedziałek w Częstochowie Agata Kornhauser-Duda spotkała się z pacjentami prowadzonych przez organizację hospicjów.

Wcześniej, w siedzibie stowarzyszenia, Pierwsza Dama rozmawiała o idei paliatywno-hospicyjnej oraz o dwudziestosześcioletniej działalności organizacji.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem - mówiła Agata Kornhauser-Duda. - Oferowana przez stowarzyszenie opieka jest niesłychanie kompleksowa, zarówno pod kątem medycznym, jak i duchowym - podkreślała. - Macie Państwo umiejętność przyciągania do siebie ludzi chcących pomagać innym, a liczba podejmowanych inicjatyw na rzecz hospicjum imponuje.

W spotkaniu uczestniczyli również mali podopieczni stowarzyszenia, będący w trakcie leczenia lub już po jego zakończeniu.

- Większość ludzi postrzega hospicjum jako miejsce, w którym się umiera. Jesteśmy najlepszym przykładem tego, że hospicjum to życie - mówiła mama Stasia, który dzięki wsparciu otrzymanemu od pierwszych dni życia, dziś może chodzić do szkoły ze swoimi rówieśnikami. - Najważniejsza jest rodzinna atmosfera, zawsze możemy liczyć na pomoc - dodała mama.

Dyskutowano też o wsparciu rodzin rozumianym jako pomoc psychologiczna kierowana do rodziców, rodzeństwa i bliskich pacjentów paliatywnych. Świadczona jest ona zarówno w formie regularnych spotkań indywidualnych, jak i w postaci grupy wsparcia dla rodziców nieuleczalnie chorych dzieci.

Stowarzyszenie koncentruje uwagę także na terapii i pomocy w radzeniu sobie z trudnymi emocjami w żałobie osób po stracie dziecka. Mówiono też o działaniach podjętych na rzecz rozwoju stacjonarnego hospicjum dziecięcego w Częstochowie.

Misją hospicjum stacjonarnego jest poprawa jakości życia chorych wymagających stałej troski. Małżonka Prezydenta odwiedziła podopiecznych placówki dla dorosłych w ich pokojach, a na oddziale dziennym spotkała się z pacjentkami, które mówiły o swojej szczególnej potrzebie zrozumienia i bliskości.

Chorzy otrzymują konieczną opiekę medyczną, pielęgniarską, rehabilitacyjną, psychologiczną, duchową i socjalną, ale też budują wspólnotę. Podczas codziennych spotkań pacjenci uzyskują wzajemne wsparcie, ale też uczą się od siebie nawzajem. Ważnym elementem jest edukacja nie tylko w zakresie choroby nowotworowej, ale też psychoedukacja dotycząca komunikacji i wyrażania uczuć oraz działania psychoterapeutyczne zmierzające do obniżenia lęku i rozwijania umiejętności radzenia sobie z sytuacjami trudnymi.

Pacjenci mają również możliwość uczestniczenia w terapii zajęciowej i treningach relaksacyjnych. - Tutaj nie czujemy się chore - mówiły pacjentki, opowiadając Pierwszej Damie o wspólnym świętowaniu osobistych uroczystości oraz o uldze, jaką przynosi spędzanie czasu w gronie życzliwych ludzi.

Stowarzyszenie prowadzi także opiekę domową dla dorosłych i dzieci. W przyjaznej przestrzeni własnego domu chorzy są leczeni objawowo, otrzymują wsparcie psychologiczne i duchowe, a jeśli zachodzi taka potrzeba, również socjalne. Jednym z pacjentów hospicjum domowego jest Bartek, któremu Pierwsza Dama również złożyła wizytę. Nastolatek pasjonuje się podróżami, chciałby odwiedzić Niemcy, Chiny i Japonię.

Agata Kornhauser-Duda opowiadała mu o Nowej Zelandii i Australii oraz o czasie spędzonym w Berlinie Zachodnim. Obejrzała też prace plastyczne, które Bartek wykonał korzystając z komputera. Z rodzicami chłopca Małżonka Prezydenta rozmawiała o opiece nad dzieckiem z chorobą genetyczną i o niesłabnącej nadziei i sile.

W ramach działalności częstochowskiej organizacji funkcjonuje także Grupa Wsparcia Dla Osieroconych oraz Ośrodek Wolontariatu. Stowarzyszenie zatrudnia dwustuosobowy wykwalifikowany zespół lekarzy, pielęgniarek, psychologów, fizjoterapeutów i innych pracowników, ale opiera swoją działalność na pracy społecznej i wolontariackiej. W trakcie każdego miesiąca pod opieką ośrodka pozostaje ok. 500 chorych dorosłych i ponad 70 dzieci. Od początku działalności w Stowarzyszeniu Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej pomoc uzyskało ponad ćwierć miliona dorosłych pacjentów i ponad pół tysiąca dzieci

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto