ROK w Częstochowie jest od 1999 roku instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego. Jego wcześniejsza działalność jako Wojewódzkiego Ośrodka Kultury rozpoczęła się w roku 1975.

Misją ośrodka jest wspieranie rozwoju kultury, ochrona dziedzictwa kulturowego i promowanie najcenniejszych wartości, zarówno w obszarze sztuki współczesnej, jak i tradycyjnej kultury.

Regionalny Ośrodek Kultury prowadzi różnorodną działalność animacyjną, artystyczną, edukacyjną, promocyjną i informacyjną. Aktywnie współpracuje z lokalnymi środowiskami, odpowiadając na potrzeby kulturalne północnego subregionu województwa śląskiego. Inspiruje także nowe projekty, takie jak: Legendy Jury, Jura ROK Festiwal – Przegląd Zespołów Folklorystycznych, promocja rodzimego rękodzieła i jadła, Etnostrada, Mobilny Uniwersytet Kultury i Sztuki. Oferuje pomoc merytoryczną lokalnym twórcom i zespołom artystycznym promując amatorski ruch artystyczny. Prowadzi współpracę partnerską z instytucjami kultury oraz jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami artystycznymi, organizacjami pozarządowymi, szkołami i uczelniami, a także innymi organizatorami życia kulturalnego w regionie i w kraju.

„Wśród licznych imprez i cennych przedsięwzięć podejmowanych przez Ośrodek należy wymienić między innymi wystawy, warsztaty, przedstawienia i koncerty, akcje edukacyjne skierowane do dzieci, działania popularyzujące szeroko pojętą spuściznę duchową i dziedzictwo Ziemi Częstochowskiej oraz inicjatywy budzące w ludziach potrzebę obcowania z kulturą, poszerzające wiedzę i kształtujące wyobraźnię.” – napisał w liście z okazji jubileuszu marszałek Wojcich Saługa.

Podobne placówki działaj także w Katowicach i Bielsku-Białej.

W niedzielę 4 października 2015 o godz. 16.00 w Filharmonii Częstochowskiej odbędzie się uroczystość jubileuszowa częstochowskiego ośrodka, na którą zaproszono dostojnych gości oraz sympatyków i przyjaciół ROK. Obchody uświetni spektakl „Orfeusz” w wykonaniu Częstochowskiego Teatru Tańca Włodzimierza Kucy.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!