Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, w ramach postępowania prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Północ, przedstawili zarzuty 59-letniemu mieszkańcowi Sosnowca, który poprzez ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, w ramach postępowania prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Północ, przedstawili zarzuty 59-letniemu mieszkańcowi Sosnowca, który poprzez wystawienie oświadczeń o zamiarze powierzenia fikcyjnej pracy umożliwił 24 obywatelom Białorusi wyłudzenie poświadczenia nieprawdy i otrzymanie polskich wiz pobytowych.


59-latek jest właścicielem jednej ze spółek wielobranżowych zarejestrowanych na terenie Częstochowy. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami ułatwiającymi Białorusinom podejmowanie pracy bez uzyskania zezwolenia na pracę, mężczyzna jako właściciel firmy zamierzającej rzekomo zatrudnić cudzoziemców wystawił i zarejestrował w powiatowym urzędzie pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy 24 Białorusinom.

Jednak w okresie kiedy oświadczenia te wystawiał tj. od kwietnia do października 2008 roku, jego firma już faktycznie nie prowadziła działalności gospodarczej, nie świadczyła żadnych usług i nie miała siedziby, więc właściciel nie mógł zaoferować cudzoziemcom w niej pracy, a oni nie mogli jej podjąć, z czego zresztą - jak się okazało, byli świadomi.

Zarejestrowane oświadczenia, które otrzymali od białoruskiego pośrednika współdziałającego z polskim „pracodawcą”, stały się dla Białorusinów wyłącznie pretekstem do wyłudzenia w konsulacie RP w Brześciu polskich wiz pobytowych. Dlatego również w stosunku do nich prowadzone są przez Straż Graniczną czynności, które zmierzają do unieważnienia ich wiz i przedstawienia cudzoziemcom zarzutów popełnienia przestępstwa polegającego na wyłudzeniu poświadczenia nieprawdy poprzez wprowadzenie w błąd osoby upoważnionej do wystawienia wiz.

Fikcyjny polski pracodawca usłyszał już zarzut o to, że działając z góry powziętego zamiaru i w krótkich odstępach czasu, umożliwił cudzoziemcom wyłudzenie poświadczenia nieprawdy i otrzymanie wiz. Przyznał się do zarzucanego przestępstwa i wystąpił z wnioskiem o dobrowolne poddanie się karze bez przeprowadzenia rozprawy. Po uzgodnieniu z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej Częstochowa Północ w Częstochowie ustalono jej wymiar na 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu jej wykonania na okres 2 lat, karę grzywny w wysokości 1000 złotych oraz poniesienie kosztów i opłat sądowych.

Wiadomości

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!