Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Noc Muzeów 2013. Zobacz PROGRAM

Bartłomiej Romanek
W sobotę w Częstochowie i w całej Polsce odbędzie się kolejna edycja Nocy Muzeów. Zobaczcie program.

Obiekty Muzeum Częstochowskiego (Ratusz, Dom Poezji, Pawilon Wystawowy w Parku Staszica, Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Zagroda Włościańska, Rezerwat Archeologiczny, Multicentrum „Zodiak”) czynne w godz. 18.00 – 24.00.

RATUSZ

godz. 20.00 – „Najpiękniejsze owady świata na tle kolekcji entomologicznej Europy” – wykład Ewy Kaczmarzyk i Elżbiety Janik z Działu Przyrody Muzeum Częstochowskiego.

21.00 – 23.00 – oprowadzanie przez pracowników Działu Historii po wystawie „W krwawym polu srebrne ptaszę, poszli w boje chłopce nasze…. Powstanie Styczniowe 1863-64”

REZERWAT ARCHEOLOGICZNY

g. 20.00 – „Wierzenia i praktyki kultowe” – spotkanie z Magdaleną Wieczorek Szmal i Gertą Bielińską, archeologami Muzeum Częstochowskiego. g. 20.30. – wernisaż wystawy „Ptaki. Od archeologii do fotografii cyfrowej” oraz spotkanie z autorem zdjęć Tomaszem Skorupką, archeologiem, pracownikiem Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

Prawdziwym skarbem świata przyrody są ptaki, których śpiew i różnorodne ubarwienie nierzadko wprawiają w zachwyt. Niektóre gatunki uważano dawniej za święte, otaczano prawdziwą czcią, w innych widziano bogów lub dusze zmarłych ulatujące w zaświaty. Są takie, na które polowano i takie, które udomowiono. Wierzono, iż jaskółki przepowiadają pogodę, bociany zwiastują wiosnę, a pohukiwanie sowy – nieszczęście.

W pradziejach ptaki były nie mniej popularne i dla wielu twórców stanowiły źródło inspiracji, ich wizerunki lub figurki umieszczano m.in. na skałach, narzędziach i biżuterii, na naczyniach codziennego użytku i takich, które wykorzystywano podczas rytualnych obrzędów. Pierwsze znane wizerunki tych skrzydlatych istot pochodzą z paleolitu.

W jaskini Lascaux we Francji jeden z rysunków przedstawia zabitego człowieka, bizona oraz
właśnie ptaka. Na terenie ziem polskich w neolicie i we wczesnej epoce brązu przedstawienia ptaków pojawiają się niezwykle rzadko, częściej znaleźć można ich kości w grobach lub na osadach.

Dopiero w późnej epoce brązu, od której rozpoczynamy wędrówkę w przeszłość, świat ptaków stworzonych ręką człowieka zaczyna zaskakiwać swym bogactwem i różnorodnością.

Wystawa połączona z pokazami mutimedialnymi wzbogaconymi odgłosami przyrody.

NOC MUZEÓW 2013 W WOJ. ŚLĄSKIM - ZOBACZ, CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO W INNYCH MIASTACH

PAWILON WYSTAWOWY W PARKU STASZICA

godz. 19.00 – pokaz przygotowywania sushi – tradycyjnej japońskiej potrawy

zaprezentowany przez restaurację japońsko-ekologiczną EDO-EKO z Częstochowy godz. 21.00 – oprowadzenie przez pracowników Działu Etnografii Muzeum Częstochowskiego po wytawie „Delikatna niczym kwiat wiśni… Kobieta w kulturze Japonii”

MUZEUM GÓRNICTWA RUD ŻELAZA

godz. 18.00 – 20.00 – oprowadzanie przez pracowników Działu Historii po stałej wystawie prezentującej historię górnictwa rud żelaza.

DOM POEZJI. MUZEUM HALINY POŚWIATOWSKIEJ

godz. 21.00 – wiersze Haliny Poświatowskiej recytuje aktorka Paula Kwietniewska

MULTICENTRUM „ZODIAK”

godz. 18.00 – 24.00 – zwiedzanie obiektu i prezentacja działań edukacyjnych placówki

ODDC (WILLA GENERAŁA)

18.30 – „Życie codzienne częstochowian w końcu XIX i początkach XX wieku” – prezentacja multimedialna w Willi Generalskiej, dr Juliusz Sętowski

CENTRUM PROMOCJI MŁODYCH (WILLA GENERAŁA)

g. 20.00 – aktorzy związani z częstochowskimi teatrami niezależnymi prezentują„Czytanie dramatu”

g. 22.00 – Pokaz filmów Sławomira Shutego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto