Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gospodarstwo agroturystyczne na Śląsku to rzadkość. Mamy ich tylko 136

Krzysztof Suliga, Janusz Strzelczyk
W województwie śląskim zarejestrowanych jest tylko 136 agroturystycznych gospodarstw. U sąsiadów z województwa małopolskiego funkcjonuje ich aż 875.

Nawet na atrakcyjnej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej wiele miejscowości nie wykorzystuje atutów wynikających ze znakomitej lokalizacji. W gminie Janów jest kilkanaście gospodarstw agroturystycznych.

- Co roku przybywa rolników decydujących się na wynajmowanie mieszkań latem wczasowiczom - mówi Ireneusz Bart-kowiak, pełnomocnik Urzędu Gminy ds. promocji.

W gminie Janów potencjalnymi miejscowościami, gdzie można by zorganizować zaplecze dla turystów, są Bystrza-nowice Dwór, Żuraw czy Góry Gorzkowskie. Szczególnie urokliwe są te ostatnie, gdzie panuje niemal górski klimat. Jak na razie nie ma jednak odważnych, którzy zainwestowaliby w zaplecze noclegowe czy agroturystyczne.

W gminie Niegowa noclegów nie brakuje w Mirowie, ale to bezpośrednie sąsiedztwo zam-ku. Jest też kilka miejsc noclegowych w Bobolicach i Łutowcu. I to wszystko. Sąsiednia gmina Kroczyce czerpie natomiast z ruchu turystycznego duże korzyści.

Prawdziwe centrum noclegowe znajduje się w sąsiedztwie Góry Zborów, w Podlesi-cach. Powstało jednak też wiele miejsc noclegowych w samych Kroczycach. Kiepsko z bazą noclegową jest w przepięknie położonej Pilicy w powiecie zawierciańskim.

- Zainteresowanym, ale mało wierzącym w powodzenie przedsięwzięcia, radzimy zacząć od jednego pokoju dla letników, ale w dobrym standardzie - sugeruje Klemens Podlejski, burmistrz miasta i gminy Żarki.

Tam się udało

Recepta na turystyczny sukces to ładne położenie, ale także odpowiedni standard i dodatkowe atrakcje.

W Przybynowie, w gminie Żarki, który nie leży ani w sąsiedztwie zamku, ani nad zalewem, funkcjonują cztery gospodarstwa agroturystyczne.

W "Pod Skałką" zaczynali od jednego pokoju noclegowego. Teraz to prężnie działające agrogospodarstwo z egzotycznymi zwierzętami, oryginalną chatą i kuźnią. Magnesem w agrogospodarstwie "U Strusia" są oczywiście strusie.

W tej samej gminie w miejscowości Jaworznik małżeństwo z Myszkowa postanowiło zainwestować budując "Magiczny Dwór". Państwo Toczydłowscy organizują wczasy z medytacjami, astrologią, tarotem, kursy zielarstwa itp. A sam Jaworznik niczym specjalnym jako miejscowość się nie wyróżnia.

W Brzezinach, w gminie Niegowa, całkiem nieźle radzi sobie Barbara Noszczyk, która w gospodarstwie proponuje wypiek chleba i różne regionalne potrawy. W Ostrowie w gminie Żarki "Maciejówka" przyciąga turystów wspaniałymi pierogami. SU

Wystarczy zgłosić działalność gospodarstwa u wójta gminy

Ze Stanisławem Kozubkiem, prezesem Jurajskiego Stowarzyszenia Turystyki Wiejskiej, rozmawia Janusz Strzelczyk

Panie prezesie, jak się zakłada gospodarstwo agrotury-styczne?
Należy ukończyć bezpłatny kurs w Ośrodku Doradztwa Rolniczego. Potem trzeba zgłosić gospodarstwo agroturystyczne u wójta swojej gminy. Gmina zakłada kartę ewidencyjną gospodarstwa. W zgłoszeniu zawieramy informację czy np. udostępniamy turystom też kuchnię.

Czy na uruchomienie gospodarstwa agroturystycznego można dostać preferencyjne kredyty?
Takie kredyty można dostać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jest trochę zachodu z zaświadczeniami, ale można dostać nawet kredyt umarzalny. Trzeba być płatnikiem KRUS-u.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto