Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biletomaty zawitają do Częstochowy. Udogodnienie dla korzystających z komunikacji miejskiej

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Częstochowanie nareszcie będą mogli kupować bilety w specjalnych biletomatach. Takie urządzenia działają już od lat w wielu polskich miastach, ale debiut pod Jasną Górą będą miały pojutrze. W centrum handlowym Real stanie pierwszy w Częstochowie automat sprzedający bilety komunikacji miejskiej. - To pierwsze z trzech zakupionych przez nas urządzeń - mówi Michał Porada, zastępca dyrektora Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie.

Dwa następne biletomaty zostaną zainstalowane w centrum handlowym Jagiellończycy i w Politechnice Częstochowskiej. Powinny się tam pojawić za około miesiąc. Jeden automat kosztuje 80 tysięcy złotych.

- Obsługa urządzenia jest bardzo prosta - mówi Artur Gawęda, informatyk w MPK. - Automat ma ekran dotykowy, na którym wybieramy, jaki bilet chcemy kupić.
W automatach kupimy jednorazowy bilet, doładujemy także kartę elektroniczną. Na ekranach automatów wyświetlane są - zmieniające się - zdjęcia zabytkowych i najciekawszych miejsc w Częstochowie oraz Jurze. Obrazki znikają gdy dotkniemy ekranu. W ich miejsce pojawia się tablica z ikonami i wyborem biletów, które możemy kupić. Za zakupy zapłacimy bilonem lub banknotami, a z czasem także kartą bankomatową. Maszyna wydaje resztę, ale tylko w bilonie. Wszystkie trzy automaty staną w pomieszczeniach.

- Automaty biletowe instalowane na zewnątrz są droższe, mniej więcej o połowę ceny tych montowanych w pomieszczeniach - informuje Michał Porada. - Teraz sprawdzimy jak się przyjmą biletomaty w Częstochowie. Chcemy przeprowadzić akcję promocyjną.

Automaty biletowe uzupełnią sieć punktów sprzedaży biletów i kart elektronicznych prowadzonych przez MPK. Przedsiębiorstwo ma pięć takich punktów w mieście, w których pracuje 20 osób. Szósty jest w siedzibie firmy. Automaty biletowe zostaną podłączone do miejskiej sieci światłowodowej. W przyszłości można będzie rozszerzyć ich usługi o sprzedaż kart parkingowych. Jeśli miasto zdecyduje się na parkomaty, automaty biletowe uzupełnią ich sieć. Pasażerowie, których spytaliśmy co sądzą o nowince technicznej chwalą pomysł.

- Oby było jak najwięcej udogodnień dla pasażerów - mówi Stanisław Socha. - Codziennie korzystam z autobusów i tramwajów. Mam miesięczny bilet elektroniczny. Jak będą takie automaty w centrach handlowych to będzie łatwiej doładować kartę elektroniczną.

Pasażerowie chcieliby, aby takie urządzenia były także na niektórych przystankach. - Wtedy na pewno wiele osób tam kupowałoby bilety - uważa Marek Wojas, student.

MPK kupiło urządzenia z własnych środków. Jeśli sprzedaż biletów z automatów będzie duża wtedy spółka będzie mogła zainwestować w następne tego typu urządzenia.


Pomysł znany

Automaty biletowe działają od lat w wielu miastach. Między innymi na terenie gmin aglomeracji górnośląskiej zrzeszonych w KZK GOP. W automatach nie kupimy co prawda biletów kwartalnych, ani miesięcznych, jest za to wybór jednorazowych i kilkudniowych. Automaty znajdują się na głównych przystankach autobusowych i tramwajowych m.in. w Katowicach, Chorzowie, Bytomiu, czy w Rudzie Śląskiej.


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto