Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GOPR-owcy muszą płacić za wejście do rezerwatu. Czy turyści mogą czuć się bezpiecznie?

Patryk Drabek
W podlesickim rezerwacie uczą się także przyszli ratownicy
W podlesickim rezerwacie uczą się także przyszli ratownicy Anna Dziedzic
Jaskinia Głęboka i rezerwat Góra Zborów w Podlesicach to jedne z największych przyrodniczych walorów Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Czy jednak turyści, którzy przyjeżdżają w te malownicze zakątki m.in. ze Śląska i Zagłębia, mogą czuć się bezpieczni na skałkach?

Na tereny administrowane przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Zawierciańskiej wolno wejść wyłącznie po wniesieniu stosownej opłaty. Co ciekawe, zgodnie z regulaminem, dotyczy to również ratowników GOPR.

- Ktoś mało rozgarnięty napisał w regulaminie rezerwatu, że ratownicy mają wstęp bezpłatny tylko w czasie akcji ratunkowej. To żadna łaska - denerwuje się Piotr van der Coghen, pierwszy naczelnik i twórca Jurajskiej Grupy GOPR. Goprowcy zwracają uwagę na to, że znajomość terenu ma niebagatelne znaczenie. Aby pomoc mogła być skuteczna, powinna nadejść szybko, a zespół ratowników GOPR, po wezwaniu ich do wypadku w skałkach Góry Zborów, musi ofiarę wypadku jak najszybciej zlokalizować.

- Przedstawiciele TMZZ doskonale wiedzą, że nie da się poznać skutecznie terenu, nie patrolując go często. Zasłaniają się przepisami i głupim regulaminem. Mamy tu jasny przykład bezduszności urzędników i "działaczy". To tak jakby ratownikowi wodnemu nie wolno było pływać w zalewie, w którym ma ratować tonących ludzi - obrazowo porównuje Piotr van der Coghen.

Rezerwat Góra Zborów leży na terenach prywatnych, a w imieniu większości właścicieli działa TMZZ, z którym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach współpracuje, pełniąc jednocześnie nadzór nad rezerwatem. RDOŚ nie ma jednak wpływu na kształt regulaminu obowiązującego w rezerwacie.

- W 2009 roku odbyło się posiedzenie Regionalnej Rady Ochrony Przyrody Województwa Śląskiego, którego tematem było omówienie i określenie działań koniecznych do utrzymania we właściwym stanie ochrony rezerwatu przyrody Góra Zborów. Na posiedzenie zaproszono naczelnika Adama van der Coghena, jednak jurajski GOPR nie był przez nikogo reprezentowany - mówi Małgorzata Zielonka, rzeczniczka RDOŚ w Katowicach. Jak dodaje Marcel Ślusarczyk z TMZZ, nikt z grupy nie zgłosił się z propozycją współpracy, pomimo tego, że zapraszano do tego na piśmie. Nie było ani odpowiedzi pisemnej, ani ustnej.

Czy ktoś robi na złość Jurajskiej Grupie GOPR?
W TMZZ mówią, że to brak dialogu z ratownikami

Wygląda na to, że sprawa opłat za wstęp do rezerwatu rozwiąże się w ciągu następnych miesięcy.

Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego od przyszłego roku nie będą już bowiem musieli płacić za wstęp na takie tereny.

Od 1 stycznia obowiązywać będzie ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. Zgodnie z obowiązującym prawem, ratownik górski oraz ratownik górski z psem ratowniczym będą mieli prawo do bezpłatnego wstępu na teren parku narodowego i rezerwatu udostępnionego dla ruchu turystycznego na podstawie ważnej legitymacji służbowej.


Najnowszy ranking "antyzawodów". One gwarantują... bezrobocie
Ewa Farna walczy o nagrodę MTV. Zagłosuj i pomóż jej!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto