Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

09. 01. 2007 - WSPOMNIENIE POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO - Rocznica na lądzie i na wodzie

Irena Kuczyńska
Spływ Prosną, uroczysta msza, inscenizacja wydarzeń z 6 stycznia 1919 roku – to główne akcenty obchodów 88 rocznicy wybuchu Postania Wielkopolskiego w Pleszewie.

Spływ Prosną, uroczysta msza, inscenizacja wydarzeń z 6 stycznia 1919 roku – to główne akcenty obchodów 88 rocznicy wybuchu Postania Wielkopolskiego w Pleszewie.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę 6 stycznia spływem rzeką Prosną, która do 1918 roku była granicą zaboru pruskiego i rosyjskiego, a teraz łączy gminy powiatu pleszewskiego w jeden organizm samorządowy. – Przepłynięciem trasy od Rokutowa do Chocza, chcieliśmy uczcić rocznicę powstania. Na naszej ziemi wciąż jeszcze znajdują się słupy graniczne z czasów zaborów – mówił pleszewski starosta Michał Karalus po spływie, w którym osobiście uczestniczył.

Sztandar w kościele
W pierwszą niedzielę stycznia tradycyjnie do kościoła farnego przybyli członkowie Towarzystwa Upamiętniania Powstania Styczniowego z historycznym sztandarem, członkowie pleszewskiej Solidarności ze sztandarem, dyrektor pleszewskiego liceum Stanisław Janiak oraz poczet sztandarowy szkoły a także sztandar Akcji Katolickiej przy parafii św. Jana. – Modlić się będziemy w intencji 14 pleszewian, którzy zginęli w powstaniu oraz 700 innych, którzy wraz z poznaniakami odbijali dworzec w stolicy Wielkopolski, walczyli pod Ligotą, Krotoszynem, w Ostrowie – mówił prałat ks. Henryk Szymiec. Przypomniał on też zasługi ks. prałata Kazimierza Niesiołowskiego, oraz porucznika Ludwika Bociańskiego – pleszewianina, który był jednym z animatorów przejmowania władzy w Pleszewie w 1918/19 roku. Po mszy złożono kwiaty na wspólnej mogile powstańców.

Bociański na rynku
W poniedziałek rano na pleszewskim rynku pojawiła się młodzież ZSP nr 3, aby zaprezentować wydarzenia sprzed 88 lat. Przybył por. Ludwik Bociański oraz żołnierze w historycznych strojach. Wciągnięto flagę na maszt.
Tak jak 6 stycznia 1919 roku w obecności licznie zgromadzonych pleszewian, zawieszono na ratuszu orła, którego namalował Andrzej Wieruszewski. Był też Apel Poległych, a w szkole, która ubiega się o imię Powstańców Wielkopolskich, odbywały się pokazy, konkursy, wystawy związane z powstaniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto