Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Areszt Śledczy Warszawa-Grochów. "Jedyne więzienie na Mazowszu dla kobiet". Jaką historię kryje to miejsce?

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Areszt Śledczy Warszawa-Grochów to obok nieczynnego już aresztu przy ulicy Rakowieckiej, jeden z najbardziej znanych zakładów karnych w Warszawie. Jest to też jedyna placówka na Mazowszu, gdzie trafiają skazane kobiety.
Areszt Śledczy Warszawa-Grochów to obok nieczynnego już aresztu przy ulicy Rakowieckiej, jeden z najbardziej znanych zakładów karnych w Warszawie. Jest to też jedyna placówka na Mazowszu, gdzie trafiają skazane kobiety. Krzysztof Jedynak
Areszt Śledczy Warszawa-Grochów to obok nieczynnego już aresztu przy ulicy Rakowieckiej, jeden z najbardziej znanych zakładów karnych w Warszawie. Jest to też jedyna placówka na Mazowszu, gdzie trafiają skazane kobiety. Jaką historię kryje to miejsce? Przedstawiamy początki aresztu na Pradze oraz ujawniamy, jak wygląda sam proces rekrutacji do Służby Więziennej.

Spis treści

Ulica Chłopickiego 71a w Warszawie. To właśnie tutaj mieści się Areszt Śledczy Warszawa-Grochów. Z dwóch stron przebiegają tory kolejowe, nieopodal znajduje się rezerwat krajobrazowy "Olszynka Grochowska", jak również opuszczone przez dawnych lokatorów słynne osiedle Dudziarska.

Kompleks budynków aresztu składa się między innymi z sześciu oddziałów mieszkalnych, obiektu administracji oraz części kwatermistrzowskiej.

Areszt Śledczy Warszawa-Grochów. Jedyne w okręgu warszawskim więzienie dla kobiet

- W Areszcie Śledczym Warszawa-Grochów mamy tymczasowo aresztowane i skazane kobiety oraz skazanych mężczyzn. Mamy też oddział zewnętrzy, gdzie przebywają mężczyźni – mówi naszej redakcji kpr. Sylwia Kaczmarczyk, referent działu ewidencji w Areszcie Śledczym Warszawa-Grochów. – Aktualnie wraz z odziałem zewnętrznym przebywa tutaj ponad 700 osadzonych, z czego samych kobiet jest około 400.

Jak udaje nam się dowiedzieć w czasie rozmowy, trafiają tam osoby "niemal z całego kodeksu karnego". Jest to miejsce dla skazanych kobiet odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy, młodocianych i recydywistek penitencjarnych w warunkach zakładu typu zamkniętego oraz odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy i młodocianych w warunkach zakładu typu półotwartego.

- Jest to jedyny areszt, który prowadzi przyjęcia kobiet tymczasowo aresztowanych na całe województwo mazowieckie. Na Mazowszu nie ma nie ma innego aresztu śledczego, który przyjmuje kobiety do kar pozbawienia wolności czy tymczasowego aresztu. Przebywają tutaj także osadzone, które odbywają dożywotnie kary pozbawienia wolności np. za morderstwa – wskazuje kpr. Kaczmarczyk.

Areszt Śledczy Warszawa-Grochów to obok nieczynnego już aresztu przy ulicy Rakowieckiej, jeden z najbardziej znanych zakładów karnych w Warszawie. Jest to też jedyna placówka na Mazowszu, gdzie trafiają skazane kobiety.

Areszt Śledczy Warszawa-Grochów. "Jedyne więzienie na Mazows...

Historia Aresztu Śledczego Warszawa-Grochów

Początki Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie sięgają lat 70-tych. Budowę Zakładu Karnego rozpoczęły w 1970 roku… Polskie Koleje Państwowe. Był to wynik uprzednio podjętych decyzji. Ośrodek miał stać się bowiem miejscem pracy więźniów dla potrzeb kolejnictwa.

Jednak w maju 1975 roku Areszt Śledczy na warszawskiej Pradze oraz tamtejszy Zakład Karny został zniesiony. Wówczas utworzono – znany dzisiaj – Areszt Śledczy w Warszawie-Grochowie przeznaczony dla kobiet.

Ostatnia rozbudowa pawilonów zakończyła się w roku 2009. W prowadzonych pracach pomagali osadzeni przebywający w jednostce. Natomiast w 2012 roku w areszcie na Grochowie zmodernizowany został system zasilania w energię cieplną.

Rekrutacja do Służby Więziennej

Areszt Śledczy Warszawa-Grochów prowadzi obecnie rekrutację do służby. Przedstawiciele instytucji pojawili się na niedawno organizowanych Targach Pracy, wiele informacji o naborze można znaleźć także w sieci i social mediach instytucji.

- Byliśmy ostatnio na Targach Pracy, bo chcieliśmy wyjść do ludzi. Policję czy np. Straż Pożarną każdy czasami na ulicach widzi, a Służba Więzienna jest bardziej zamknięta, mniej widzialna – wyjaśniała nam nasza rozmówczyni.

Wymagania do Służby Więziennej:

  • skończone 18 lat
  • posiadanie polskiego obywatelstwa (w razie posiadania dwóch obywatelstw konieczna jest rezygnacja z drugiego)
  • niekaralność
  • posiadanie co najmniej średniego wykształcenia
  • rękojmia zachowania tajemnicy
  • w przypadku mężczyzn uregulowany stosunek do służby wojskowej
  • zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia służby
Zajrzeliśmy do środka
Tak wyglądają wnętrza Aresztu Śledczego. Krzysztof Jedynak
Areszt na Grochowie zbudowali kolejarze
Jak wygląda praca w tym miejscu?Krzysztof Jedynak

Proces rekrutacji

Jak dostać się do Służby Więziennej?

- Na pewno pożądanymi cechami charakteru w tej służbie są asertywność, sumienność, stoicki spokój i umiejętność pracy w trudnych warunkach, w warunkach stresowych. Właśnie dlatego każdy funkcjonariuszy, który wstępuje w nasze szeregi, przechodzi całą procedurę kwalifikacyjną. Tam są testy sprawnościowe, testy psychologiczne – wylicza w rozmowie z nami chor. Agnieszka Siwińska, która w Areszcie Śledczym Warszawa-Grochów służbę pełni niemal od 17 lat.

Na oficjalnej stronie internetowej Służby Więziennej znaleźć można ankietę personalną, którą należy wypełnić w pierwszym kroku. Do ankiety dołącza się podpisaną zgodę na sprawdzenie danej osoby w rejestrze karalności, zgodę rodo oraz zgodę od lekarza na przystąpienie do testów sprawnościowych, jak również dokumenty, które potwierdzaj kwalifikacje zawodowe i świadectwa pracy z poprzednich miejsc zatrudnienia czy innych służb.

Kolejnym krokiem rekrutacyjnym będzie wstępna rozmowa, po której następuje test wiedzy dotyczący bezpieczeństwa czy struktury organizacyjnej. Kandydaci odpowiadają na 30 pytań zamkniętych.

Następnie ma miejsce test sprawnościowy, który polega na skoku w dal z miejsca, rzucie piłką lekarską z miejsca, skłonie oraz biegach.

W kolejnym etapie rekrutacji kandydaci poddawani są testom psychologicznym i rozmowie z psychologiem. Na koniec każda osoba ubiegająca się o przejęcie do służby więziennej otrzymuje kartę obiegową, która podpisywana jest przez lekarzy różnych specjalności.

- O zdolności do służby decydują komisje lekarskie podległe ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, które orzekają zdolność lub niezdolność do służby – podsumowuje kpr. Sylwia Kaczmarczyk. – Jeśli już ktoś odpada to na ogół dzieje się to na rozmowie z psychologiem. Czasami ludzie idą do Służby Więziennej, bo myślą, że będą tutaj rządzić, że będą nad kimś panować. A to tak nie działa. Oczywiście, że osadzeni mają swoje obowiązki, ale mają też i swoje prawa. Najważniejsza jest godność tych osób, niedopuszczalne jest, aby do takiej służby trafiały osoby, które mają niezdrowe aspiracje rządzenia kimś – dodaje.

Zarobki i benefity w Służbie Więziennej

Zarobki w Służbie Więziennej są z góry określone, zależą one od stażu pracy, zajmowanego stanowiska i kwalifikacji.

Jak zastajemy poinformowani, każda osoba przyjęta do Służby Więziennej, która nie ukończyła jeszcze 26 roku życia otrzymuje miesięcznie 4960 zł netto, natomiast nowi funkcjonariusze, którzy przekroczyli 26 rok życia na start dostają 4640 zł netto. Później miesięczne wynagrodzenie rośnie wraz ze stażem pracy.

Benefity, na które mogą liczyć pracownicy Służby Więziennej:

  • 13-sta pensja
  • "mundurówka" – czyli dodatek do wczasów – na każdego członka rodziny można otrzymać raz w roku dofinansowanie wakacji w wysokości 400zł
  • dodatek świąteczny
  • ubezpieczenie na życie PZU
  • pakiet medyczny
  • dodatek miesięczny na mieszkanie
  • jednorazowa 14-sta pensja w momencie przejścia ze służby przygotowawczej do służby stałej (po dwóch latach)
  • dodatki za wzorową służbę
  • różnego rodzaju szkolenia
  • urlopy nagrodowe
Areszt Śledczy Warszawa-Grochów
Areszt Śledczy Warszawa-Grochów to obok nieczynnego już aresztu przy ulicy Rakowieckiej, jeden z najbardziej znanych zakładów karnych w Warszawie. Jest to też jedyna placówka na Mazowszu, gdzie trafiają skazane kobiety. Krzysztof Jedynak

Ponadto u pracowników Służby Więziennej z czasem zwiększa się pula urlopu do wykorzystania. Standardowe 26 dni wolnych w ciągu roku po 10 latach służby zmienia się w 31 dni. Natomiast po 15 latach służby przysługuje już 35 dni urlopu, zaś po 20 latach do wykorzystania jest 39 dni urlopu.

Dodatkowy urlop przewidziany jest też dla osób kontynuujących studia. Pracownicy uczący się otrzymują 21 dodatkowych dni wolnych na naukę i zdanie sesji na uczelni.

Ogłoszenia o naborach do Służby Więziennej można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej SW oraz na Facebooku SW.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto