Nowa ewidencja gruntów i budynków

Autor: (kak)

2002-05-07, Aktualizacja: 2004-12-18 00:43 źródło: Dziennik Zachodni

Starosta myszkowski Ryszard Chachulski w uzgodnieniu ze Śląskim Inspektorem Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego zatwierdził program uaktualnienia posiadanej ewidencji gruntów i utworzenia od podstaw ewidencji ...

Starosta myszkowski Ryszard Chachulski w uzgodnieniu ze Śląskim Inspektorem Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego zatwierdził program uaktualnienia posiadanej ewidencji gruntów i utworzenia od podstaw ewidencji budynków.
Zebranie niezbędnych informacji bądź uaktualnienie już posiadanych zostanie zakończone do końca 2005 r. (dla miast) oraz do końca 2010 r. (dla terenów wiejskich powiatu). Łączny koszt  modernizacji ewidencji gruntów oszacowano na 1 mln zł, a założenia ewidencji budynków na 3,4 mln zł.

- Połowę kosztów tej niezbędnej inwestycji pokryje starostwo - mówi naczelnik Wydziału Geodezji i Kartografii myszkowskiego starostwa Władysław Gąska. - Resztę Urząd Wojewódzki i Urząd Marszałkowski w Katowicach oraz Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Z pewnością do współfinansowania włączą się też gminy naszego powiatu.

To zamierzenie na olbrzymią skalę. W powiecie jest ok. 125 tys. działek i prawie 50 tys. budynków. Każdy budynek mieszkalny i gospodarczy otrzyma indywidualny numer. W ramach omawianego programu powstanie mapa numeryczna, istniejąca tylko w komputerze. Będzie to mapa bez mapy w jej tradycyjnym rozumieniu, ale w razie potrzeby każdy jej fragment będzie można wydrukować na papierze i udostępnić zainteresowanemu rolnikowi bądź właścicielowi obiektu. Ewidencja ma być bardzo przydatna nie tylko dla celów statystycznych, ale też dla notariatów, sądów, funduszy pomocowych, urzędów podatkowych. O ile ewidencja gruntów w zasadzie już istnieje, to ewidencję budynków praktycznie należy tworzyć od podstaw.


Sonda

Jaki jest największy grzech PKP?

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.