Wybierz region

Wybierz miasto

  Muzyka w adwencie

  Autor: (wp)

  2002-12-02, Aktualizacja: 2004-12-17 23:56 źródło: Dziennik Zachodni

  W Bazylice Jasnogórskiej rozpoczął się w sobotę czteroczęściowy cykl wieczorów organowych. Jako pierwszy wystąpił nowy organista sanktuarium, Marcin Lauzer.

  W Bazylice Jasnogórskiej rozpoczął się w sobotę czteroczęściowy cykl wieczorów organowych. Jako pierwszy wystąpił nowy organista sanktuarium, Marcin Lauzer. Drugim wykonawcą programu był Jasnogórski Kwartet Wokalny ,Cantus" pod dyrekcją Przemysława Jeziorowskiego. Koncert prowadził paulin
  o. Sebastian Matecki.

  Marcin Lauzer urodził się w Grotkowie na Opolszczyźnie w roku 1976. Uczęszczał do studium organistowskiego w Opolu i Katowicach oraz odbył studia w Akademii Muzycznej w Katowicach. Przez 10 lat był organistą dekanatu grotkowskiego, a od niedawna pełni tę funkcję na Jasnej Górze.

  W koncercie zaprezentował ,Wielki chorał" Cezara Francka, dwa utwory Jana Sebastiana Bacha (solo na pedał i jeden z chorałów). Jednak najbardziej do słuchaczy przemówił ,La danse macabre" Kamila Saint-Saensa, zakończony bardzo efektowną improwizacją, opartą m.in. na motywie ,Bogurodzicy". Kwartet Jasnogórski wykonywał a cappella utwory chorałowe i polifoniczne.

  Ojcowie Paulini zapraszają w soboty o godzinie 19.30 na następne koncerty. W najbliższym wystąpi Jan Mroczek, student Akademii Muzycznej i także jasnogórski organista. Wstęp wolny.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)