Wybierz region

Wybierz miasto

  MPK wprowadza korekty na autobusowych trasach

  Autor: (vig)

  2003-02-18, Aktualizacja: 2004-12-17 23:41 źródło: Dziennik Zachodni

  Korektę trasy sześciu linii miejskich autobusów i wprowadzenie dwóch nowych planuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Zmiany nastąpią w dwóch etapach. Pierwsze innowacje będą wprowadzone już z początkiem marca.

  Korektę trasy sześciu linii miejskich autobusów i wprowadzenie dwóch nowych planuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Zmiany nastąpią w dwóch etapach. Pierwsze innowacje będą wprowadzone już z początkiem marca.

  Pierwsza seria poprawek obejmie częściową zmianę tras 17, 23, 18 i 28. Autobusy linii 17 zamiast ulicami: Pułaskiego i Sobieskiego pojadą innymi: 1 Maja, al. Wolności i Sobieskiego do ul. Śląskiej. 23, które obecnie jedzie ul. Pułaskiego do III Al. NMP, zmieni trasę na ulice: Pułaskiego do Sobieskiego i Śląską do II Al. NMP. Linia nr 18 będzie miała początkowy przystanek przy dworcu PKP na Stradomiu, a nie jak dotąd na Parkitce. Będzie wiodła ul. Pułaskiego, III Al. NMP do pl. Biegańskiego, a dalsza trasa pozostanie bez zmian. 28 zamiast ul. Dekabrystów, Dąbrowskiego i do pl. Biegańskiego pojedzie ulicami: Dekabrystów, al. Armii Krajowej, Jana Pawła II do pl. Biegańskiego.

  - Od 1 marca będzie uruchomiona nowa linia nr 29 - mówi Andrzej Głuch, wiceprezes MPK. - Autobusy wyjadą z pętli na ul. Jadwigi przy cmentarzu Rocha. Przez ul. św. Krzysztofa pojadą na Parkitkę (ul. Okulickiego) i stamtąd przez Tysiąclecie na Północ (al. Wyzwolenia i ulicami: Michałowskiego, Sosabowskiego i Wyzwolenia do Fieldorfa).
  Kolejne zmiany w trasach miejskich autobusów będą wprowadzone z początkiem kwietnia. ,Piętnastka" będzie miała wówczas przedłużoną trasę z ul. Fieldorfa, przez Sosabowskiego do pętli przy ul. Kukuczki. Zmieni się odcinek trasy 31, które pojedzie z al. Wojska Polskiego, przez Legionów, Faradaya, Mirowską do pl. Daszyńskiego, a dalej już bez zmian.

  - Autobusy linii 34, jeżdżące z Rakowa na Wyczerpy do tej pory tylko w dni robocze, będą kursowały przez cały tydzień - mówi wiceprezes MPK. - Pojawi się też nowa linia nr 35, która będzie przebiegać z ul. Jesiennej przez Rakowską, Limanowskiego, Łukasińskiego i alejami: Pokoju i Wojska Polskiego przez ul. Legionów do Hallera.

  Obydwie nowe linie: 29 łączące Parkitkę z Północą i 35 na trasie Raków - Zawodzie zostaną uruchomione na półroczny okres próbny. Trasy te były postulowane przez pasażerów w ankiecie prowadzonej przed rewolucją komunikacyjną.

  Firma BIT, która przygotowywała projekt zmian komunikacyjnych, uznała jednak, że podróżnych nie będzie tam wielu. MPK chce to sprawdzić.

  - Jeśli pasażerowie będą zainteresowani podróżowaniem na tych trasach, linie te zostaną wprowadzone na stałe - dodaje Głuch. Liczy, że te zmiany wpłyną na poprawę frekwencji pasażerów w miejskich autobusach: - Reforma komunikacyjna spowodowała nie tylko falę krytyki mieszkańców. Po zmianach wprowadzonych w lipcu ubiegłego roku spadła gwałtownie liczba pasażerów. A wpływy ze sprzedanych biletów były w ubiegłym roku o około 2 mln zł mniejsze niż zakładano - mówi. - Analizowaliśmy plany korekt z firmą BIT, autorem reformy, która potwierdziła zasadność i logikę zmian.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)