Wybierz region

Wybierz miasto

  Lepper wyrzucił Pasyka

  Autor: Marek Twaróg

  2005-08-08, Aktualizacja: 2005-08-08 08:43 źródło: Dziennik Zachodni

  Prof. Stanisław Pasyk, wybitny kardiolog, twórca ośrodka zabrzańskiego, ale ostatnio znany głównie z afer, w które jest zamieszany, nie jest już szefem komitetu wyborczego kandydata na prezydenta Andrzeja Leppera.

  Prof. Stanisław Pasyk, wybitny kardiolog, twórca ośrodka zabrzańskiego, ale ostatnio znany głównie z afer, w które jest zamieszany, nie jest już szefem komitetu wyborczego kandydata na prezydenta Andrzeja Leppera. Lepper i jego śląscy doradcy najwyraźniej przeczytali DZ, w którym w sobotę przypomnieliśmy niechlubną przeszłość Pasyka.


  W piątek Andrzej Lepper ogłosił skład swojego komitetu. Na jego czele stanął prof. Pasyk, który robił interesy z przestępcami ściganymi listami gończymi, a ostatnio jest współoskarżonym o działanie na szkodę Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa (na kwotę 12 mln zł). Komitet zasilili też m.in. Tomasz Mamiński, poseł wybrany w Rybniku, eseldowski spadochroniarz, który przez cztery lata kadencji nie dowiedział się nawet, gdzie Rybnik leży, a także były trener piłkarskiej reprezentacji Polski Jerzy Wójcik.

  Lepper stwierdził wtedy, że nic nie wie o zarzutach pod adresem Pasyka, ale jak się czegoś dowie, to wyrzuci go z komitetu. I widocznie w sobotę dowiedział się z gazet wszystkiego. Dotrzymał obietnicy i usunął profesora z grona doradców.

  Pasyk tym samym po raz kolejny poniósł porażkę już na początku zabawy z polityką. Nie może liczyć na jakiekolwiek stanowisko od Samoobrony, tak jak kiedyś zawiódł się na PSL-u. Profesor dwa razy już startował w wyborach do parlamentu i dwa razy przegrał. Raz postawił na znajomość z Waldemarem Pawlakiem, raz uznał, że będzie kandydatem niezależnym. Wyborcy ani razu go nie docenili.

  Stołek szefa komitetu wyborczego Andrzeja Leppera zajął wczoraj prof. medycyny Lech Konopka z warszawskiego Instytutu Hematologii i Transfuzjologii.

  Konopka, który jest członkiem Krajowej Partii Emerytów i Rencistów startującej w wyborach z list Samoobrony, powiedział, że zdecydował się pełnić tę funkcję, bo popiera „uczciwy i sprawiedliwy” program Samoobrony, a poza tym chce promować swoją macierzystą formację.
  Komentarz DZ
  Dobrze, że przewodniczący umiał przyznać się do błędu, dobrze, że dotrzymał obietnicy i dobrze, że wyrzucił profesora. Ale przerażające jest to że szef jednej z większych partii w Polsce, kandydat na prezydenta RP i poseł RP od czterech lat, nie wiedział o aferach z udziałem prof. Pasyka. Aferach bardzo głośnych, których bohaterem była legenda śląskiej medycyny. To dyskwalifikujące dla osoby czynnie uczestniczącej w życiu publicznym. Lepper ze swoją niewiedzą przypomina maturzystę, który nie wie, że człowiek lądował na Księżycu.

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)