Wybierz region

Wybierz miasto

  Aeroklub Opolski uruchamia latające taxi

  Autor: mech

  2000-05-17, Aktualizacja: 2009-08-21 13:24 źródło: Dziennik Zachodni

  OPOLE. Aeroklub Opolski chce zaproponować przesiębiorcom z całej południowej Polski korzystanie z usług podniebnego taxi. Już niedługo każdy chętny będzie mógł zamówić sobie lotniczy kurs do któregokolwiek z 70 polskich ...

  OPOLE. Aeroklub Opolski chce zaproponować przesiębiorcom z całej południowej Polski korzystanie z usług podniebnego taxi. Już niedługo każdy chętny będzie mógł zamówić sobie lotniczy kurs do któregokolwiek z 70 polskich lotnisk.
  Takie usługi oferują dziś dwie firmy na północy kraju, na południu jeszcze nikt. Chcemy tę lukę wykorzystać - tłumaczy dyrektor aeroklubu Roman Sowa.
  Pasażerów ma wozić dwusilnikowy samolot typu M-20 "Mewa", który Aeroklub Opolski zamierza wynająć od pewnej prywatnej firmy. Ma go obsługiwać trzech dobrze wyszkolonych pilotów, Według wstępnych kalkulacji, lot z lotniska w Polskiej Nowej Wsi do Warszawy trwałby około godziny. Jego koszt wyceniono wstępnie na 2.000 złotych. To sporo, podobny kurs taksówką tradycyjną kosztowałby około 1.200 złotych, ale trwałby jakieś cztery godziny. A w biznesie czas to pieniądz.
  - "Mewa" to samolot bezpieczny i wygodny, zmieści się ze czterech biznesmenów plus ochroniarz - żartuje Sowa.
  Działacze Aeroklubu Opolskiego wstępnie założyli, że chcą zarobić tyle, by kupić sobie nowy sprzęt, przede wszystkim samoloty Cessna. Godzina lotu takim samolotem kosztuje tylko około 200 złotych, a latanie samolotami, które są w tej chwili na wyposażeniu aeroklubu, jest jakieś droższe cztery razy.
  - Kogo stać, by uczyć się latania, płacąc po 900 złotych za godzinę w powietrzu? Liczmy na to, że zakup samolotów tańszych w eksploatacji ściągnie do nas rzeszę amatorów nauki pilotażu - wyjaśnia dyrektor Sowa. ˙

  Sonda

  Czy uważasz, że właściciele i administratorzy budynków, ktorzy nie odśnieżaja chodników wzdłuż swoich posesji powinni płacić wysokie kary?

  • Zdecydowanie tak (69%)
  • Nie, chodniki to nie ich problem (23%)
  • Nie mam na ten temat zdania (7%)